Meksyk. W rocznicę dwóch tragicznych wstrząsów, kolejne trzęsienie ziemi. Ludzie myśleli, że sygnał alarmowy upamiętnia dawne katastrofy

2022-09-20 20:20 aktualizacja: 2022-09-20, 21:37
Fot. PAP/EPA/Jose Mendez
Fot. PAP/EPA/Jose Mendez
Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,6 nawiedziło w poniedziałek zachodni Meksyk w rocznicę niszczycielskich wstrząsów z 1985 i 2017 roku; zginęły co najmniej dwie osoby, wiele budynków uległo zniszczeniu, a mieszkańcy miasta Meksyk uciekli ze stolicy w poszukiwaniu schronienia.

Zgodnie z oświadczeniem władz, dwie osoby zginęły w leżącym nad Pacyfikiem ważnym mieście portowym Manzanillo w wyniku zawalenia się budynków. Władze poinformowały także o zniszczeniu kilku szpitali w zachodnim stanie Michoacan, który leży w pobliżu epicentrum. W jednym z nich została ranna jedna osoba.

Do trzęsienia ziemi doszło wkrótce po godz. 13 czasu lokalnego (godz. 20 w Polsce) w pobliżu zachodniego wybrzeża Meksyku i granicy Michoacan ze stanem Colima, gdzie leży Manzanillo - podały amerykańskie służby geologiczne USGS.

Amerykańskie centrum ostrzegania przed tsunami PTWC wydało ostrzeżenie dla obszarów przybrzeżnych. Przewiduje, że możliwe są fale sięgające od 1 do 3 metrów powyżej poziomu wody.

Burmistrz miasta Meksyk Claudia Sheinbaum poinformowała, że jak dotąd nie ma doniesień o poważnych zniszczeniach w stolicy.

Poniedziałkowe trzęsienie ziemi nawiedziło Meksyk tego samego dnia, co dwa niszczycielskie wstrząsy, do których doszło 19 września 1985 roku, gdy zginęło ponad 10 tys. ludzi, i 19 września 2017 roku, gdy zginęło ponad 350 osób.

Władze miasta w poniedziałek, jeszcze przed nowym trzęsieniem ziemi, włączyły syreny upamiętniające dawne katastrofy. Z tego powodu, część mieszkańców stolicy nie zrozumiała, że kolejne syreny, uruchomione z powodu nowego zagrożenia, stanowią sygnał alarmowy. (PAP)

gn/