Polka nagrodzona Złotym Medalem w dziedzinie sztuki przez Francuzów

2022-10-04 18:37 aktualizacja: 2022-10-04, 18:38
Agnieszka Nowinska, fot. Facebook/Agnieszka Nowinska Art
Agnieszka Nowinska, fot. Facebook/Agnieszka Nowinska Art
Polska artystka Agnieszka Nowinska została uhonorowana Złotym Medalem w dziedzinie sztuki, który za 2022 r. nadało jej francuskie Akademickie Towarzystwo Zachęty i Edukacji Sztuka–Nauka–Literatura. Jak wskazała, to najwyższe wyróżnienie, jakie można zdobyć na polu artystycznym w Paryżu.

Nowinska została uhonorowana za całokształt 32-letniej pracy twórczej. Nagrodę odbierze 16 października w Paryżu. "Zapewne nagroda wpłynie mocno na moją artystyczną drogę. O tym jednak będę mogła przekonać się po odbiorze medalu. Zobaczę wówczas, jak nagroda manifestuje się w świecie sztuk pięknych” – poinformowała PAP artystka.

Agnieszka Nowinska jest absolwentką liceum sztuk plastycznych w Bielsku-Białej. Ukończyła studia na wydziale architektury wnętrz, a także scenografię na wydziale malarstwa krakowskiej ASP. Później ukończyła Studia Indo-Tybetańskie ITAS w Karma Guen w Velez-Malaga w Hiszpanii. W 2010 r. obroniła doktorat na wydziale rysunku ASP w Walencji.

Artystka wystawiała m.in. w wielu amerykańskich galeriach, m.in. w prestiżowych Onishi Gallery Project na Manhattanie i Product 81 w Miami, a także w Hiszpanii, Polsce, Kolumbii i Włoszech. Jej prace malarskie znajdują się w kolekcjach m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Włoszech, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Anglii i Polsce.

Przez kilka lat podróżowała po świecie. Ostatnio pracuje w Nowym Jorku, gdzie prowadzi m.in. zajęcia artystyczne w klubie seniora Krakus w Polish-Slavic Center. „Centrum liczy około 40 tys. członków i obchodzi w tym roku 50-lecie istnienia. To największe w Stanach Zjednoczonych centrum polskiej i słowiańskiej społeczności, które oferuje starszym ludziom całe spektrum zajęć artystycznych” – wyjaśniła.

Artystka o swojej twórczości powiedziała, że obejmuje dwa przeplatające się światy. „W 2010 r., kiedy przeniosłam się z Hiszpanii na słoneczne wybrzeże Florydy, moje malarstwo uległo całkowitej transformacji i stało się eksploracją czystego koloru, wyrażoną techniką rozdmuchiwania cząstek atramentu, pigmentu i farby na bieli, formowania lagun wodnych za pomocą wydechu. W moich malarskich pracach grubo kładziona farba akrylowa, pigment, tusz, łączy się z wodą i daje efekt eksplozji przenikających się nawzajem barw. (…) Moją najgłębsza inspiracją jest przyroda i jej pięć żywiołów. Jak wiemy, w tradycji Wschodu oddech określa się, jako nić łączącą duszę z ciałem” – powiedziała.

Drugi świat zainspirowany jest "eksplozją światła", której artystka doświadczyła w Walencji, Barcelonie i na Costa Del Sol. „Tam przeniosłam się w 2002 r. (…) Ta nieskończona ilość światła całkowicie zmieniła moje postrzeganie świata. Tam właśnie zaczęłam używać jasnych i uderzających kolorów w technice łączącej moje obrazy i rysunki z fotografiami, drzeworytami, akwafortami i efektami specjalnymi. Nazywam to grawerowaniem cyfrowym” - powiedziała.

Nowinska podkreśliła, że jej prace „opowiadają historię, którą każdy widz może rozwinąć na podstawie własnych wrażeń”.

Akademickie Towarzystwo Zachęty i Edukacji Sztuka–Nauka–Literatura powstało w 1915 r., aby promować kulturę francuską. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

js/