Most Krymski zostanie odbudowany. Rosyjskie władze podają szczegóły

2022-10-14 12:45 aktualizacja: 2022-10-14, 15:46
Most Krymski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Most Krymski. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Ukończenie prac remontowych w celu przywrócenia do użytku uszkodzonego Mostu Krymskiego powinno zakończyć się do 1 lipca 2023 roku - wynika z opublikowanego w czwartek rozporządzenia rządu Federacji Rosyjskiej. Treść dokumentu przytoczyła w piątek agencja Interfax-Ukraina.

8 października na moście doszło do wybuchu i pożaru. Ukraińskie media podały, powołując się na źródła, że była to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tych doniesień.

Dwa dni później Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy, przekonywał na antenie rosyjskiej telewizji, że "wszelkie prace remontowe na moście powinny zakończyć się w ciągu miesiąca lub półtora".

Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał w 2018 roku prezydent Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym br. połączenie było wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.(PAP)

kgr/