Dziś pogrzeb legendy polskiej siatkówki Tomasza Wójtowicza

2022-11-04 11:22 aktualizacja: 2022-11-05, 13:35
Tomasz Wójtowicz. Fot. PAP/ Wojtek Jargiło
Tomasz Wójtowicz. Fot. PAP/ Wojtek Jargiło
W sobotę w Lublinie odbędą się uroczystości pogrzebowe jednego z najwybitniejszych polskich siatkarzy Tomasza Wójtowicza. Ostatnie pożegnanie rozpocznie się od mszy św. w Archikatedrze Lubelskiej, a następnie kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ul. Lipowej, gdzie spocznie Tomasz Wójtowicz.

Uroczystości pogrzebowe Tomasza Wójtowicza będą miały charakter państwowy. O godz. 12 w Archikatedrze Lubelskiej zostanie odprawiona msza pogrzebowa. Następnie, kondukt żałobny przejdzie ulicami Lublina w stronę cmentarza przy ulicy Lipowej.

Jak poinformowała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza, uczestnicy uroczystości wyruszą ok. godz. 13.30 z pl. Katedralnego i przejdą ulicami: Królewska - plac Łokietka - Krakowskie Przedmieście (deptak) - Plac Litewski - Lipowa - Ofiar Katynia - Obrońców Pokoju - Biała.

„Przejście ulicami odbędzie się przy całkowicie wstrzymanym ruchu drogowym przez policję. Tym samym mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu” – przekazała.

Tomasz Wójtowicz spocznie na cmentarzu przy ul. Lipowej w Alei Zasłużonych.

Wójtowicz urodził się 22 września 1953 roku w Lublinie, był honorowym obywatelem tego miasta. Był jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych polskich siatkarzy, mistrzem świata z Meksyku z 1974 roku oraz złotym medalistą olimpijskim z Montrealu z 1976. Jako pierwszy z biało-czerwonych trafił do panteonu siatkarskich sław, jakim jest Volleyball Hall of Fame. Od trzech lat zmagał się z nowotworem trzustki. Zmarł 24 października br. w wieku 69 lat. (PAP)

Autorka: Gabriela Bogaczyk

kgr/