Legenda street artu Banksy potwierdza, że jest autorem siedmiu murali na Ukrainie

2022-11-16 09:50 aktualizacja: 2022-11-16, 10:59
Nowe graffiti w stylu brytyjskiego artysty Banksy'ego na elewacji zniszczonego budynku w mieście Hostomel. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Nowe graffiti w stylu brytyjskiego artysty Banksy'ego na elewacji zniszczonego budynku w mieście Hostomel. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko
Od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w różnych miejscach tego kraju pojawiły się dodające otuchy murale. O wykonanie kilku z nich podejrzewano najbardziej znanego twórcę street artu - Banksy'ego. Te przypuszczenia okazały się słuszne. Słynny artysta właśnie potwierdził, że namalował już siedem z murali w dotkniętych działaniami wojennymi miejscowościach Ukrainy, m.in. w Kijowie i Borodziance.

W zeszłym tygodniu na Ukrainie pojawiły się murale, które przypisano Banksy’emy - brytyjskiemu artyście, którego wizerunek i tożsamość pozostają od lat nieznane. Jeden z murali przedstawia judokę z czarnym pasem rzuconego na matę przez małego chłopca. Było to wyraźne nawiązanie do porażek Rosjan w starciach z Ukraińcami. Judo uprawia bowiem prezydent Rosji Władimir Putin - ma nawet czarny pas w tej dyscyplinie. Inny mural, którego autorstwo przypisywano Banksy'emu, przedstawia dwoje dzieci huśtających się na zaporze przeciwczołgowej. Kolejny, namalowany na ruinach zbombardowanego budynku, balansującą na rękach gimnastyczkę.

Jako że wszystkie te murale noszą wyraźne ślady charakterystycznego stylu Banksy'ego, natychmiast rozgorzały spekulacje na temat tego, czy słynny artysta przyjechał do ogarniętej wojną Ukrainy, czy też murale wykonał ktoś, kto perfekcyjnie naśladuje styl Brytyjczyka. Teraz zagadka się rozwiązała. Banksy w rozmowie z “The Art Newspaper” potwierdził, że stworzył w Ukrainie siedem murali, między innymi w Kijowie, a także w Irpieniu i Borodziance, gdzie rosyjscy najeźdźcy nie tylko dokonali ogromnych zniszczeń, lecz także dopuścił się zbrodni wojennych na ludności cywilnej.

Banksy potwierdził, że jest autorem murali przedstawiających judokę, dzieci na zaporze i gimnastyczkę, a także kolejnych czterech prac. Są to kobieta w szlafroku, która na twarzy, zamiast maseczki upiększające ma maskę gazową, a w rękach gaśnicę; brodaty mężczyzna biorący kąpiel; gimnastyczka z szarfą ćwicząca wśród ruin. Siódma praca to niewielki mural, w którym Banksy domalował opancerzoną ciężarówkę do, jak się zdaje, istniejącego już graffiti przedstawiającego penisa, czyniąc z niego głowicę nuklearną.

Te murale to pierwsze upublicznione prace Banksy'ego od ponad roku, choć nie jest to pierwszy raz, kiedy jego twórczość wspiera Ukrainę. W marcu wydruk przedstawiający jeden z jego najsłynniejszych antywojennych murali “CND Soldiers” został sprzedany na aukcji za 106 505 dolarów, a pieniądze przekazano na pomoc dla szpitala dziecięcego w Kijowie. Oryginalny mural pojawił się przed budynkiem parlamentu w Londynie w 2003 roku, podczas protestów przeciwko wojnie w Iraku.

Antywojenne motywy są obecne w twórczości Banksy’ego od samego początku jego działalności. Artysta w swoich pracach bardzo często zestawia brutalność wojny z niewinnością dzieci, jak w muralach “Happy Choppers”, gdzie śmigłowce bojowe ozdobione są różowymi kokardami albo “Bomb Love”, na którym dziewczynka przytula bombę. Swoje murale Banksy bardzo często tworzył w samym sercu miejsc ogarniętych konfliktem - jak choćby na murze oddzielającym Izrael od Palestyny. (PAP Life)

kgr/