Minister obrony Niemiec oferuje Polsce wsparcie po wybuchu w Przewodowie

2022-11-21 07:12 aktualizacja: 2022-11-21, 09:39
Christine Lambrecht. Fot. MARTIN DIVISEK PAP/EPA
Christine Lambrecht. Fot. MARTIN DIVISEK PAP/EPA
Minister obrony Niemec Christine Lambrecht (SPD) zaoferowała wsparcie dla Polski w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej.

Niemiecka minister w konsekwencji wybuchu rakiety w Przewodowie, w wyniku którego zginęło dwóch obywateli polskich, zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony Patriot i myśliwce typu Eurofighter.

"Zaoferowaliśmy Polsce pomoc w zabezpieczeniu jej przestrzeni powietrznej naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot. Jesteśmy już na Słowacji - chcemy tam przedłużyć naszą obecność do końca 2023 roku, a być może nawet dłużej" - powiedziała Lambrecht, którą cytuje w poniedziałek niemiecka agencja dpa.

Lambrecht oświadczyła, że Sojusz (NATO - PAP) musi poprawić swoją obronę powietrzną. Dotyczy to partnerów NATO, takich jak Polska, Słowacja i kraje bałtyckie, które graniczą bezpośrednio z Rosją i Ukrainą.

Do wybuchu w Przewodowie w woj. lubelskim doszło we wtorek, w dniu, w którym siły rosyjskie przeprowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę. Na teren suszarni we wsi Przewodów, leżącej blisko granicy z Ukrainą, spadła rakieta - jak później informowały polskie władze - najprawdopodobniej ukraińskiej obrony powietrznej; doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.(PAP)

dsk/