Wspólnota Sant'Egidio przygotowuje święta z ubogimi dla 800 osób [WIDEO]

2022-12-22 23:00 aktualizacja: 2022-12-23, 10:53
Szopka bożonarodzeniowa. Fot. PAP/Waldemar Deska (zdjęcie ilustracyjne)
Szopka bożonarodzeniowa. Fot. PAP/Waldemar Deska (zdjęcie ilustracyjne)
Po dwuletniej pandemicznej przerwie w dzień Bożego Narodzenia Wspólnota Sant'Egidio planuje znów zasiąść z ubogimi do wspólnego stołu. W Warszawie wspólnota planuje ugościć 800 osób - ubogich, bezdomnych, mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy.

W informacji przekazanej PAP zaznaczono, że "podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z nich będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie, którzy sprawią, że tego dnia wszyscy goście zostaną przyjęci po królewsku".

Inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska (nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY) lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/swieta-2022.

Wspólnota Sant’Egidio wraca do świętowania z ubogimi w Poznaniu. W tym roku planuje zaprosić ok. 150 gości. Świąteczny obiad odbędzie się 25 grudnia po mszy świętej w dolnym kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Ratajach.

"Można pomóc w przygotowaniu prezentów lub ich zakupie, w dekorowaniu sali, pracach logistycznych i porządkowych; dołączyć do chóru/zespołu muzycznego czy upiec ciasta. Na organizację obiadu zbierane są też środki finansowe poprzez https://zrzutka.pl/z/obiad2022 lub wpłaty na konto poznańskiej wspólnoty: (BNP Paribas 52 1750 0012 0000 0000 4159 4028)" - napisali.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku

Wspólnota pragnie również obdarować świątecznymi prezentami seniorów z zaprzyjaźnionego DPS oraz dzieci romskie, które uczestniczą w prowadzonej przez Sant’Egidio Szkole Pokoju. Wszyscy chętni do pomocy mogą się zgłosić przez profil na Facebooku lub e-mail (kontakt@santegidio.poznan.pl).

Bożonarodzeniowy obiad dla 250 osób zorganizuje również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. "W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy" - podali organizatorzy.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tys. osób. 

Wspólnota Sant'Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami. Inspiracje i siły czerpie z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
gn/