Niezwykłe odkrycie w Warszawie. Poznajesz siebie albo kogoś bliskiego na tych zdjęciach?

2023-01-12 15:07 aktualizacja: 2023-01-13, 07:29
Niezwykłego odkrycia dokonali pracownicy porządkujący piwnice Młodzieżowego Domu Kultury przy Łazienkowskiej. W zamkniętych kartonach znaleźli około 500 negatywów z lat 60. i 70. Teraz szukają osób na nich uwiecznionych - poinformował śródmiejski ratusz.

Pracownicy porządkujący magazyny MDK przez przypadek natrafili na szczelnie zamknięte kartony z albumami do negatywów. "Albumy znajdujące się na wierzchu okazały się puste i chcieliśmy wykorzystać je do bieżących działań" – powiedział wicedyrektor MDK Łazienkowska Tomasz Tuszkowski. "Coś mnie jednak tknęło i zajrzałem głębiej" – dodał. Okazało się, że pod warstwą pustych albumów ukryte były prawdziwe skarby. Jak się okazało, część albumów skrywało prawdziwe perełki fotograficzne.

Odnalezione zdjęcia przedstawiają osoby i wydarzenia związane z działalnością Młodzieżowego Domu Kultury, którego historia sięga 1952 roku. "Są na nich uwiecznione gimnastyczki na sali sportowej, młodzieżowy kwartet kontrabasowy podczas jednej z prób czy dzieci biorące udział w zajęciach z modelarstwa. Wśród zdjęć znaleźć można także pracowników Miejskich Zakładów Autobusowych pozujących przy autobusie – najprawdopodobniej w zajezdni przy ulicy Ostrobramskiej oraz wodowanie łodzi na Wiśle. Wiele z negatywów skrywa wciąż nieodkryte historie sprzed lat" - zaznaczył ratusz.

Negatywy zostaną teraz odpowiednio zabezpieczone, zeskanowane i udostępnione mieszkańcom Warszawy. W tym celu nawiązana została współpraca m.in. z Centrum Archiwizacji Społecznej. Powstał też projekt edukacyjny "Historie z Duszą", który ma na celu odnalezienie zarówno autorów zdjęć, jak również poznanie historii sfotografowanych uczestników.

"Jeśli to Wy, albo ktoś z Waszej rodziny znajduje się na fotografiach, to odezwijcie się do nas. A jeśli nie, to prosimy – udostępniajcie" – apelują do mieszkańców i mieszkanek Warszawy pracownicy Młodzieżowego Domu Kultury Łazienkowska

Więcej informacji na temat historycznych zdjęć na profilu FB: Projekt "Historie z Duszą".(PAP)

autorka: Marta Stańczyk
gn/