Paweł Kukiz rejestruje partię. "Partia jest mi potrzebna, bo partie mają ułatwiony start w wyborach"

2023-01-28 07:51 aktualizacja: 2023-01-28, 12:48
Paweł Kukiz, Fot. PAP/Leszek Szymański
Paweł Kukiz, Fot. PAP/Leszek Szymański
W lutym zaplanowane jest spotkanie założycielskie partii Kukiz'15. Paweł Kukiz podkreśla, że posiadanie partii wiele ułatwia. "Partie mają ułatwiony start w wyborach i poza partią nie można pozyskać subwencji" - powiedział PAP.

O rejestrację partii Kukiz'15 PAP zapytał posła Jarosława Sachajkę, który w ugrupowaniu jest za nią odpowiedzialny.

"Czekamy na zebranie założycielskie, które ma się odbyć przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu 8 lutego i składamy odpowiednie dokumenty do sądu" - powiedział. "Sądy mają swoje terminy, rejestracja potrwa około dwóch miesięcy" - dodał.

W ocenie Pawła Kukiza, "partia wszystko ułatwia".

"Gdyby nagle mnie olśniło i chciałbym mieć pieniądze z subwencji, to bez partii ich nie pozyskam. Chyba, że byłbym na łasce innej partii na przykład PSL, jak po ostatnich wyborach" - powiedział PAP.

"Partia jest mi potrzebna, bo partie mają ułatwiony start w wyborach, więc gdybym decydował się na samodzielny start lub start z jakimś podmiotem, to jest łatwiej. Poza tym bez partii nie można pozyskać subwencji, a bez pieniędzy nie ma szans na funkcjonowanie" - podkreślił lider formacji.

Kukiz'15 będzie drugą partią założoną przez środowisko Pawła Kukiza. Pierwszą, o nazwie K’15, warszawski Sąd Okręgowy zarejestrował w połowie 2020 r.

Utworzenie nowej partii - jak napisała "Rzeczpospolita" - "to efekt problemów, które w czerwcu ubiegłego roku nagłośniła 'Rzeczpospolita'" podając, że "partia K’15 nie złożyła w terminie sprawozdania finansowego za 2021 r., w związku z czym zostanie wykreślona z rejestru".

Sachajko przekazał PAP, że podpisane i wysłane są dokumenty o wyrejestrowanie partii K'15. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

kw/