Prezydent Zełenski: Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli Donbas, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu

2023-02-03 15:30 aktualizacja: 2023-02-03, 22:13
Szczyt UE-Ukraina w Kijowie, fot. Presidential Office of Ukraine PAP DPA
Szczyt UE-Ukraina w Kijowie, fot. Presidential Office of Ukraine PAP DPA
Ukraina utrzyma Bachmut i wyzwoli część Donbasu okupowaną przez Rosję, jeśli otrzyma pociski dalekiego zasięgu - powiedział w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie.

Im silniejsza będzie ukraińska obrona przeciwrakietowa, tym szybciej zakończy się agresja Rosji i zapewnione zostanie bezpieczeństwo dla Ukrainy i Europy - dodał ukraiński przywódca.

"Rosja stara się zmienić sytuację na froncie na swoją korzyść" i dlatego kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma dostarczenie jej przez sojuszników pocisków dalekiego zasięgu - przekonywał Zełenski.

Ukraiński prezydent podziękował za ciągłe wsparcie Unii Europejskiej dla jego kraju oraz przekazanie Kijowowi przez UE kolejnej transzy wsparcia finansowego.

Zełenski: źródłem motywacji naszych żołnierzy jest mocny duch

"Działanie żołnierzy zależy od motywacji. (...) Jej źródłem jest duch, który jest mocny", bez tego ducha nie będzie walki, a "bez tego nie będzie Ukrainy" - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski.

Michel: nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy

"Nie ma bezpiecznej i niezależnej Europy bez wolnej i bezpiecznej Ukrainy" - oświadczył w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji prasowej po szczycie Unia Europejska - Ukraina w Kijowie.

Naszym celem jest dalsze wzmacnianie praworządności na Ukrainie, aby zapewnić, że Ukraina i Unia Europejska będą jeszcze bliżej siebie, niż obecnie. "Unia Europejska jest z wami dzisiaj i będzie z wami jutro. Będzie z wami tak długo, jak będzie to niezbędne. Będziemy stali u waszego boku, aby odbudować ten kraj" - dodał Michel.

"Unia Europejska to Ukraina, a Ukraina to Unia Europejska" - podkreślił.

Szefowa KE: nie ma sztywnego harmonogramu wejścia Ukrainy do UE, Kijów musi spełnić wymagania

"Nie istnieje sztywny harmonogram przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; Kijów musi najpierw spełnić pewne wymagania" - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej po szczycie UE-Ukraina w Kijowie.

Von der Leyen przekazała także, że w ramach kolejnego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji uwzględnione zostaną też ograniczenia dotyczące podzespołów wykorzystywanych do produkcji dronów używanych przez Rosję w wojnie na Ukrainie. (PAP)

 

mj/