Szef wywiadu Ukrainy: najbliższe trzy miesiące na froncie będą bardzo aktywne. Określą dalszy przebieg wojny [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-27 06:46 aktualizacja: 2023-02-28, 07:27
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
Fot. PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
"Moskwa nie może sobie pozwolić na przyznanie, że przegrywa wojnę. Powiedzmy, że jest bezpośrednia zależność pomiędzy stabilnością reżimu a tym czynnikiem" – ocenił w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Oświadczył, że Rosja nie jest gotowa do długotrwałej wojny. "Oni wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to 'wojna na dziesięciolecia', ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości" - podkreślił. Powtórzył też, że w rosyjskim „kierownictwie” nie wszyscy popierają wojnę, jednak na razie nie można mówić o rozłamie.

05:14 Szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Manfred Weber we wtorkowej rozmowie z niemieckimi mediami apeluje o szybszą pomoc wojskową dla Ukrainy.

"Kto chce skrócić cierpienie, musi teraz wzmocnić militarnie Ukrainę" - powiedział Weber w rozmowie z agencją dpa. "Sojusz pancerny musi teraz funkcjonować" - zaapelował Weber, który w poniedziałek wraz z grupą parlamentarzystów odwiedził Kijów.

21:49 "Sytuacja na froncie pod Bachmutem stale robi się trudniejsza" – powiadomił w poniedziałek w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Odnosząc się do kolejnego rosyjskiego ataku dronów, prezydent Ukrainy zaapelował o „przełamanie tabu na dostawy samolotów”.

21:33 "Chiny 'bardzo wyraźnie' stanęły po stronie Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę" - oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.
"Chiny zapewniły Rosji wsparcie dyplomatyczne, wsparcie polityczne, wsparcie gospodarcze, wsparcie retoryczne” – powiedział Price dziennikarzom.

Według Departamentu Stanu chiński plan pokojowy dotyczący zakończenia rosyjskiej inwazji na Ukrainę "może nie być poważną propozycją".

W ogłoszonym w piątek planie pokojowym Chiny wezwały do uregulowania konfliktu, jednak nie wskazały Rosji jako kraju odpowiedzialnego za wojnę. W dokumencie zawarto apel o poszanowanie integralności terytorialnej „wszystkich państw”, rozmowy pokojowe, zawieszenie broni, a także sprzeciw wobec użycia broni jądrowej i gróźb nuklearnych.

Pojawiło się w nim jednak również wezwanie do zniesienia „jednostronnych sankcji” przeciwko Rosji oraz „porzucenia zimnowojennego myślenia”, jakie ChRL często zarzuca USA. Chińską inicjatywę poparła Rosja. 

21:06 "Rosja nie jest gotowa do długotrwałej wojny" – oświadczył w wywiadzie dla ukraińskiej redakcji Voice of America szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. „Mówię to jako szef wywiadu. Oni wszelkimi sposobami pokazują, że są gotowi, że to 'wojna na dziesięciolecia', ale w rzeczywistości ich zasoby są dość ograniczone, zarówno pod względem czasu, jak i ilości" - podkreślił.

Wojskowy powiedział też, że „nie widzi obecnie faktów”, które potwierdzałyby, że Chiny zgodzą się na dostarczanie Rosji uzbrojenia. Wyraził opinię, że jeśli chodzi o zakup broni z zagranicy, „możliwości Rosji ograniczają się do Iranu”.

Według Budanowa obecnie Ukrainie potrzebne jest „zintensyfikowanie dostaw” zachodniej broni, przede wszystkich tej, która już jest dostarczana. „Broń jest wysyłana, ale tempo i ilości nie są wystarczające dla przełomu (na froncie)” – oznajmił. Dodatkowo ocenił, że Ukraina „potrzebuje lotnictwa szturmowego”.

Mówiąc o rosyjskich zmasowanych atakach rakietowych, których Ukraina doświadczyła już ponad 20, Budanow zaznaczył, że są już „jak statystyka”. Prawidłowością stało się to, że przerwy pomiędzy poszczególnymi atakami są dłuższe, a liczba  rakiet mniejsza. „(Przyczyną tego jest) zmniejszenie zapasu rakiet. Innej przyczyny nie ma” – ocenił.

19:17 "Pierwszy batalion Sił Zbrojnych Ukrainy zakończył szkolenie na amerykańskich bojowych wozach piechoty M2 Bradley" – powiadomił w poniedziałek ukraiński wiceminister obrony Ołeksandr Pawluk. Szkolenie odbywało się w bazie wojskowej USA na terytorium Niemiec.

„Bradley to mocny wóz, który powstawał z uwzględnieniem możliwości przeciwdziałania w walce ze sprzętem radzieckim” – napisał Pawluk na Telegramie.

W nagraniu wideo opublikowanym przez ukraińskie centrum komunikacji strategicznych zamieszczono krótki opis możliwości tego amerykańskiego gąsienicowego bojowego wozu piechoty, służącego do transportu pododdziałów piechoty zmechanizowanej i wsparcia ogniowego. 

18:22 Minister skarbu (finansów) USA Janet Yellen przybyła w poniedziałek z niezapodziewaną wizytą do Kijowa, gdzie potwierdziła wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w jej walce z rosyjską inwazją i promowała amerykańską pomoc gospodarczą.

Yellen podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem zapewniła, że "Ameryka będzie stać z Ukrainą tak długo, jak to będzie konieczne”.

Szmyhal powiedział, że w trakcie rozmowy poruszono kwestię dalszych sankcji USA wobec Rosji oraz "konfiskatę zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystanie ich z korzyścią dla odbudowy Ukrainy".

Yellen poinformowała także o przekazaniu pierwszych 1,25 mld dolarów z ostatniej, wynoszącej 9,9 mld USD transzy amerykańskiej pomocy gospodarczej dla Ukrainy.

"Nasze wsparcie gospodarcze pozwala ukraińskiemu rządowi i podstawowym służbom publicznym działać w nadzwyczajnych okolicznościach" – podkreśliła i wyraziła nadzieję, że te pieniądze pozwolą Ukrainie opłacić nauczycieli, strażaków czy udzielić pomocy milionom przesiedleńców.

17:19 "Musimy uderzać w cele na terytorium Rosji. Jeśli tego nie zrobimy, wojna się przedłuży i stanie się jeszcze bardziej złożona" - powiedział ukraiński ekspert wojskowy, major rezerwy Ołeksij Hetman, w wywiadzie dla portalu nv.ua.

17:05 Uprowadzenie tysięcy dzieci z Ukrainy do Rosji jest "prawdopodobnie największą przymusową deportacją we współczesnej historii" – powiedział w poniedziałek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w przemówieniu wideo, zaprezentowanym na posiedzeniu Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

"Najbardziej mrożącą krew w żyłach zbrodnią jest to, że Rosja kradnie ukraińskie dzieci” – oświadczył Kułeba w pierwszym dniu 52. sesji Rady Praw Człowieka ONZ, która omawiać będzie m.in. kwestię rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. "To zbrodnia ludobójstwa" – podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji.

17:01 "Priorytetem moich spotkań w Berlinie jest apel do naszych niemieckich partnerów o mocniejsze wsparcie dla Ukrainy, która walczy o europejskie bezpieczeństwo; to wsparcie leży w naszym głęboko rozumianym interesie" - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk, który spotkał się w Berlinie m.in. z ministrem obrony RFN Borisem Pistoriusem, a także z niemieckimi parlamentarzystami. Podkreślił, że "efektem tej polskiej ofensywy ostatnich miesięcy jest sformowanie m.in. koalicji wysyłającej czołgi Leopard 2 na Ukrainę".

16:53 "Polska czuje się szczególnie zobowiązana, żeby zwrócić uwagę na dramat ukraińskich dzieci porywanych do Rosji; w najbliższych dniach zostaną przedstawione szczegóły inicjatywy Komisji Europejskiej i Polski w tej sprawie" - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

16:35 Od rozpoczęcia wojny specjaliści naprawili ponad 10 tys. km linii energetycznych uszkodzonych wskutek rosyjskich ostrzałów - poinformował ukraiński koncern Ukrenerho, cytowany w poniedziałek przez Interfax-Ukraina.

16:32 "Uszkodzenie samolotu wczesnego ostrzegania A50U, cokolwiek było jego przyczyną, to dobra wiadomość dla Ukrainy, ale nie wpłynie ono na rosyjskie ataki rakietowe" – ocenił w poniedziałek rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych pułkownik Jurij Ihnat, komentując nieoficjalne doniesienia o uszkodzeniu rosyjskiej maszyny na terytorium Białorusi.

16:23 "Wszyscy, którzy obawiają się eskalacji wojny poprzez dostarczanie Ukrainie sprzętu wojskowego, muszą zrozumieć, że nie ma już opcji pozbawionych ryzyka" - powiedział w opublikowanej w poniedziałek rozmowie z estońskim nadawcą publicznym ERR sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

16:08 Polska wydaje najwięcej ze wszystkich krajów na przyjęcie uciekających przed wojną Ukraińców i kosztuje ją to więcej niż udzielana pomoc wojskowa - informuje w poniedziałek dziennik „Financieele Dagblad”. Przyjęcie uchodźców z Ukrainy kosztowało już Warszawę ponad 8 mld euro - podaje dziennik, powołując się na dane Instytutu Gospodarki Światowej (IfW) w Kilonii.

15:47 Belsat:  Białoruś kontynuuje prace nad produkcją dronów bojowych. 

15:00 Rząd Gruzji wydłużył z jednego roku do dwóch okres, w którym obywatele ukraińscy mogą przebywać w tym kraju bez wiz - poinformował w poniedziałek gruziński portal Gruzja Online.

Rząd wprowadził w tej sprawie zmiany do rozporządzenia z 2015 roku, które weszły w życie natychmiast po publikacji w dzienniku urzędowym.

14:20 Portal Suspline: na granicy ukraińsko-białoruskiej zginął 33-letni żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej Ukrainy. 

13:54 Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę doszło do najbardziej masowych naruszeń praw człowieka w dzisiejszym świecie - oświadczył w poniedziałek w Genewie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. W szwajcarskim mieście rozpoczęła się 52. sesja Rady Praw Człowieka, która będzie trwała do 4 kwietnia.

Agresja Kremla na sąsiedni kraj doprowadziła do śmierci, zniszczeń i przesiedleń na masową skalę; ataki na cywilów i infrastrukturę cywilną spowodowały wiele ofiar i straszliwe cierpienia - podkreślił Guterres, cytowany przez amerykański dziennik "Washington Post" i agencję Reutera. Sekretarz generalny przytoczył udokumentowane przez ONZ przypadki przemocy seksualnej, uprowadzeń mieszkańców Ukrainy, arbitralnych zatrzymań i naruszeń praw jeńców wojennych.

12:51 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy wprowadziła poprawki do ustaw dotyczących ochrony granicy państwowej, co umożliwi rozszerzenie do 2 km pasa granicznego przy granicach z Rosją i Białorusią; cały ten teren zostanie zaminowany - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Długość granicy Ukrainy z Rosją to aż 2295 km, natomiast z Białorusią - 1084 km. W strefie objętej ograniczeniami zostanie ustanowiony specjalny reżim zakazujący swobodnego wjazdu, pobytu, zamieszkiwania i przemieszczania się osób niezwiązanych z obroną lub ochroną granicy państwowej - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel.

12:36 Oficjalnie Zachód zapowiada wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Ale za kulisami mówi się o ultimatum dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Niemcy, Francja i USA za sprawą dostaw nowej broni chcą dać Ukrainie szansę na odzyskanie okupowanych terytoriów do jesieni. Jeśli kontrofensywa się nie powiedzie, wzrośnie presja na Kijów, by negocjował z Kremlem – pisze w poniedziałek „Bild”, powołując się na ustalenia dziennika „Wall Street Journal”.

12:04 Chiny utrzymują kontakt z wszystkimi stronami konfliktu, w tym z Ukrainą – oświadczyła w poniedziałek rzeczniczka MSZ w Pekinie Mao Ning, odnosząc się do słów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który wyraził nadzieję na spotkanie z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem.

Odpowiadając na inne pytanie o te słowa Zełenskiego, Mao powtórzyła zapewnienia Pekinu, że „stanowisko Chin w sprawie kryzysu ukraińskiego jest spójne i bardzo jasne”. „Jego rdzeniem jest apel o pokój, promowanie dialogu i politycznego rozwiązania kryzysu. Zawsze utrzymywaliśmy komunikację z zaangażowanymi stronami, w tym z Ukrainą” – oświadczyła Mao, cytowana przez agencję Reutera.

11:53 Straty armii rosyjskiej na Ukrainie mogą wynosić od 130 tys. do 270 tys. zabitych i rannych - ocenia analityk Rusłan Lewijew z projektu Conflict Intelligence Team, monitorującego przebieg inwazji rosyjskiej. Szacunki te nie uwzględniają strat Grupy Wagnera.

Lewijew podał te oceny w materiale opublikowanym w poniedziałek przez niezależny portal Nastojaszczeje Wriemia, związany z Radiem Swoboda.

Jak wynika z wypowiedzi Lewijewa, oceny o stratach od 130 tys. do 270 tys. są bardzo szacunkowe i oparte na założeniach mówiących o proporcjach między zabitymi i rannymi. Przy tym - podkreśla analityk - dane te dotyczą tylko armii regularnej. "Nie obejmują gwardii narodowej (Rosgwardii) i Grupy Wagnera. Obejmują jednak zmobilizowanych i różne bataliony ochotnicze, które formowano jeszcze latem zeszłego roku, przed rozpoczęciem mobilizacji" - powiedział Lewijew.

11:23 Gdy obserwujemy sposób działania rosyjskich wojsk na Ukrainie, to widzimy, że oni nie nauczyli się niczego od czasów pierwszej wojny czeczeńskiej w latach 1994-96; Rosja wciąż popełnia te same błędy - zauważył w rozmowie z Radiem Swoboda profesor Emil Aslan z Uniwersytetu Karola w Pradze, specjalizujący się m.in. w zagadnieniach Kaukazu.

"(Rosjanie) nie potrafią przeprowadzać działań ofensywnych zgodnie z zasadami sztuki wojennej. Widzieliśmy to już w latach 1994-95 w Groznym (w Czeczenii), gdy rosyjskie kolumny pancerne przemieszczały się głównymi drogami. Coś podobnego stało się również w lutym-marcu ubiegłego roku na obrzeżach Kijowa. Jednostki czołgowe zostały wówczas rozciągnięte na dziesiątki kilometrów i zatrzymywały się tam na długie tygodnie, co umożliwiło ich zniszczenie" - podkreślił Aslan.

11:04 Chorwacja przekaże Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8 używanych wcześniej przez siły zbrojne; maszyny są przygotowywane do transportu i mają być do niego gotowe w przeciągu 10 dni - poinformowały chorwackie media.

Siedem śmigłowców ma być wysłanych drogą lądową, a kolejne siedem - powietrzną; wszystkie trafią najpierw do Polski i dopiero stamtąd do Ukrainy - przekazał w sobotę dziennik "Jutarnji List", opierając się na swoich źródłach.

09:20 Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona serią eksplozji w ostatnich dniach wokół okupowanego Mariupola, który do tej pory uważała za znajdujący się poza zasięgiem ukraińskich możliwości uderzeniowych - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że od wtorku 21 lutego prorosyjscy urzędnicy poinformowali o co najmniej 14 wybuchach wokół okupowanego przez Rosję miasta Mariupol, a miejsca tych zdarzeń obejmowały skład amunicji na lotnisku, dwa składy paliw oraz hutę, którą Rosja wykorzystuje jako bazę wojskową. Mariupol leży co najmniej 80 km od linii frontu.

"Rosja będzie prawdopodobnie zaniepokojona faktem, że niewyjaśnione eksplozje mają miejsce w strefie, którą prawdopodobnie wcześniej oceniała jako znajdującą się poza zasięgiem rutynowych ukraińskich możliwości uderzeniowych. Mariupol, choć poważnie zniszczony na początku wojny, jest ważny dla Rosji, ponieważ jest to największe miasto zdobyte przez Rosję w 2022 roku, które nadal kontroluje, i leży na kluczowym szlaku logistycznym" - napisano.

09:03 Na okupowanych terenach południa Ukrainy rosyjscy okupanci utworzyli pierwsze oddziały organizacji paramilitarnej Junarmia (Młoda Armia), przeznaczonej dla dzieci i młodzieży - powiadomił w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Najeźdźcy poinformowali o "przysiędze" złożonej przez niepełnoletnich członków Junarmii - propagandowego tworu nadzorowanego przez rosyjskie ministerstwo obrony. Po ukończeniu 18. roku życia młodzież z Junarmii będzie powoływana do sił zbrojnych agresora - oznajmił rządowy serwis.

08:45 Widmo nieograniczonej liczebności armii rosyjskiej jest mitem; w 2023 roku Władimir Putin stanie przed trudnymi wyborami, jak uzupełnić straty armii w wojnie przeciwko Ukrainie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy przypominają, że w poborze do armii, organizowanym w Rosji dwa razy w roku, powoływanych jest około 260 tysięcy nowych żołnierzy. "Putin może zostać zmuszony do rozważenia rozszerzenia służby poborowej, zaciągając corocznie do służby większą liczbę młodych ludzi wbrew ich woli. Jednak takiemu podejściu nie sprzyja demografia: co roku w Rosji pełnoletniość osiąga około 800 tysięcy młodych mężczyzn. Zwiększenie poboru znacznie powyżej 260 tysięcy obowiązkowo powoływanych do wojska grozi nie tylko zabieraniem młodych mężczyzn o kondycji fizycznej nieodpowiedniej do wojny, ale też - rozpoczęciem odciągania zbyt wielu młodych z gospodarki kraju" - zaznaczają eksperci. Podkreślają, że w tym samym czasie, gdy armia potrzebuje ludzi, Putin próbuje przestawić gospodarkę na tryb wojenny.

08:00 W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie wojska przeprowadziły trzy ataki na miasto Chmielnicki w zachodniej części Ukrainy; w wyniku ostrzału dokonanego przy pomocy dronów zginęła co najmniej jedna osoba, a cztery zostały ranne - poinformowały na Telegramie władze obwodu chmielnickiego i stolicy tego regionu.

"Kilka budynków jest uszkodzonych, trwa gaszenie pożarów. Ofiara śmiertelna to ratownik Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS), który zginął podczas wykonywania swoich obowiązków" - oznajmił mer Chmielnickiego Ołeksandr Symczyszyn.

 

06:50 Ukraińscy kolaboranci, którzy podczas rosyjskiej inwazji zdecydowali się na współpracę z wrogiem, uciekają od kilku dni z kontrolowanej przez najeźdźców wschodniej części obwodu chersońskiego; takie działania są podejmowane w obawie przed kontrofensywą armii Ukrainy - poinformował w poniedziałkowym komunikacie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Tzw. "ewakuacja" kolaborantów z zajętych przez wroga miast Skadowsk i Oleszki trwa od 21 lutego. Miejscowi współpracownicy rosyjskich okupantów uciekają do Symferopola, Kerczu i Bakczysaraju na kontrolowanym przez Rosję Krymie. 24 lutego najeźdźcy ogłosili "ewakuację" wszystkich chętnych osób. Wywózki będą przeprowadzane wojskowymi ciężarówkami. Ludziom pozwala się wziąć ze sobą tylko najbardziej potrzebne rzeczy - czytamy w porannym raporcie sztabu na Facebooku

03:09 Wojska Federacji Rosyjskiej nie zaatakują militarnie Mołdawii, ale będą ją próbowały sparaliżować wojną hybrydową - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla bukareszteńskiej telewizji Digi24 zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana.

"Bezpośredniego zagrożenia dla Mołdawii aktualnie nie ma, gdyż Moskwie nie udało się zdobyć Odessy i przyjść do Naddniestrza" - stwierdził Geoana, wskazując na inną wrogą aktywność Kremla.

00:05 Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał, bez podania przyczyny, generała Eduarda Moskalowa z funkcji dowódcy połączonych sił Ukrainy, które walczą w rejonie Donbasu na wschodzie kraju - poinformowała agencja Reutera. Moskalow był na tym stanowisku od marca ubiegłego roku.

22:24 Od tych ludzi musimy się oddzielić, musimy wiedzieć wszystko, co się dzieje na granicy, bo niestety nie spodziewamy się niczego dobrego, ani ze strony Rosji, ani ze strony Białorusi - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, pytany o zaporę na granicy z Białorusią i Rosją.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński był w niedzielę gościem programu "W pełnym świetle" na antenie TVP Info. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o wypowiedź Alaksandra Łukaszenki, który ocenił, że decyzja MSWiA o ograniczeniu ruchu dla białoruskich pojazdów towarowych na przejściu granicznym Kukuryki-Kozłowicze była "idiotyczna". "Jeżeli chodzi o tego typu postacie jak Alaksandr Łukaszenka, czyli takich ponurych dyktatorów, nie należy wdawać się w żadne emocjonalne polemiki" - odpowiedział szef MSWiA.

22:19 Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zasygnalizował w niedzielę w rozmowie z niemieckimi mediami możliwość wspólnych manewrów wojsk amerykańskich, niemieckich i polskich w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, które miałyby się odbyć w Polsce.

Na pytanie dziennikarki niemieckiego nadawcy ARD o wspólne manewry żołnierzy USA, Niemiec i Polski, które miałyby się odbyć wkrótce w Polsce, niemiecki minister odpowiedział: "nie chcę w tej chwili tego potwierdzać, ale są takie rozważania".

22:10 W ostatnich 24 godzinach Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły cztery naloty na pozycje wroga i zgrupowania sprzętu wojskowego. Wojska rosyjskie próbowały przeprowadzić działania ofensywne w pięciu kierunkach, ale bez powodzenia - poinformował w niedzielę wieczorem Sztab Generalny na Facebooku.

W niedzielę rosyjscy najeźdźcy przeprowadzili 11 nalotów i 17 razy otworzyli ogień z systemów wielorakietowych (MLRS) na całej linii frontu w obwodzie donieckim i na infrastrukturę cywilną w mieście Chersoń. Pociski nieprzyjaciela spowodowały uszkodzenia domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych. Zgłoszono ofiary wśród ludności cywilnej.

 

21:34 Minister obrony Hanno Pevkur w niedzielę spotkał się w Kijowie z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem i zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej, na który tym razem składa się broń i sprzęt dla Sił Operacji Specjalnych - poinformowała służba prasowa ukraińskiego rządu.

Pakiet o wartości 100 mln euro obejmuje broń strzelecką, bezzałogowe statki powietrzne, kamery termowizyjne, generatory, ładowarki, a także odzież. Estonia przekaże również Ukrainie w najbliższych tygodniach sprzęt szpitalny o wartości 7,8 mln euro - poinformował minister.

20:47 W niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z ministrem spraw zagranicznych królestwa Arabii Saudyjskiej księciem Faisalem bin Farhanem Al Saudem, który poparł pokojowy plan Ukrainy i zaoferował pakiet pomocy humanitarnej w wysokości 400 ml USD.

Służba prasowa prezydenta Ukrainy podkreśliła, że była to pierwsza oficjalna wizyta szefa MSZ Arabii Saudyjskiej na Ukrainie od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych.