Siły zbrojne Ukrainy: rosyjski szturm nie ustaje. Trwa walka o Bachmut [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-11 11:31 aktualizacja: 2023-03-12, 09:13
Dym po ostrzale rakietowym w obwodzie donieckim. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Dym po ostrzale rakietowym w obwodzie donieckim. Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Siły rosyjskie przypuściły w sobotę kilka nieudanych prób natarcia; nie ustawał też szturm Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – poinformował w sobotę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. W ciągu ostatniej doby przeprowadzono 12 ataków lotniczych i dwa rakietowe na Zaporoże w południowo-wschodniej części Ukrainy. Z systemu S-300 siły rosyjskie trafiły w „obiekt cywilnej infrastruktury”, w wyniku czego zniszczony został jeden budynek. Nie ma ofiar w ludziach.

21:57 Ruchy odwołujące się do fałszywego pacyfizmu są coraz aktywniejsze. Spełnienie tych postulatów mogłoby doprowadzić do szybkiego

zwycięstwa Rosji przeciwko Ukrainie – ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

 

"Ruchy odwołujące się do fałszywego pacyfizmu są coraz aktywniejsze. Ich działalność służy manipulowaniu społeczeństwami Zachodu i skupia się na promocji haseł korzystnych dla Rosji. Spełnienie tych postulatów mogłoby doprowadzić do szybkiego zwycięstwa Rosji przeciwko UA" – napisał w sobotę wieczorem na Twitterze Stanisław Żaryn.
 

21:06 We wszystkich mieszkaniach w Kijowie przywrócono ogrzewanie, którego znaczna część ukraińskiej stolicy była pozbawiona po zmasowanym ataku rakietowym sił rosyjskich w nocy ze środy na czwartek – podał w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko na Telegramie.

„Praca centralnego ogrzewania w Kijowie została wznowiona w pełnym zakresie” – oznajmił Kliczko.

 

Dodał, że służby komunalne jeszcze pracują nad usunięciem powietrza w systemach opałowych niektórych budynków, ale urządzenia generujące ciepło działają przy zachowaniu optymalnych parametrów. 

20:09 Rosja stała się synonimem terroru, a stanie się przykładem klęski i sprawiedliwej kary za ten terror – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu zamieszczonym w sieciach społecznościowych.

„Rakiety i artyleria, drony i moździerze – państwo-zło używa różnej broni, ale w jednym celu: zniszczenia życia i starcia z powierzchni ziemi wszystkiego, co ludzkie. Ruiny, odłamki, leje po pociskach w ziemi – oto autoportret Rosji, który rysuje ona tam, gdzie nie ma Rosji i gdzie króluje normalne życie” – oznajmił prezydent.

19:04 Siły rosyjskie przypuściły w sobotę kilka nieudanych prób natarcia; nie ustawał też szturm Bachmutu w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – poinformował w sobotę sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

Jednostki rosyjskie próbowały nacierać na kierunku kupiańskim, łymańskim, awdiwijiwskim, marijinskim i szachtarskim. Według sztabu zasadniczym celem przeciwnika pozostaje zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego w ich administracyjnych granicach.
 

16:23 Eksplozja w pobliżu lotniska w Mariupolu.

15:56 Siły rosyjskie wystrzeliły od października zeszłego roku już ponad 820 rakiet manewrujących i przeprowadziły 15 zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę – poinformował w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na stronie resortu.

„Jeśli mówię o zmasowanych atakach, oznacza to, że wróg użył balistycznych rakiet manewrujących oraz od 50 do 90 irańskich dronów podczas jednego ataku. Według stanu z 10 marca w nasz kraj wystrzelono już 821 rosyjskich rakiet” – oznajmił.

15:39 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostro skrytykował odrzucenie prośby prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wystąpienie na gali wręczenia Oscarów. "Słowo +śmieszne+ to za mało, by opisać tę hipokryzję" - powiedział w wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag".

"Myślę, że jeśli (film) +Na zachodzie bez zmian+ dostanie Oscara za najlepszy film zagraniczny, podczas gdy prezydent Zełenski, który walczy, przewodzi krajowi, tocząc największą wojnę w Europie od czasów II wojny światowej, nie będzie mógł przemawiać na rozdaniu Oscarów, to nie znajdzie się lepszego przykładu hipokryzji czołowych menedżerów i producentów przemysłu filmowego" - powiedział Kułeba.

14:22 Po stronie Kijowa walczy obecnie około 12 obywateli Estonii, podobnie jak po stronie Moskwy. Druga grupa musi w przypadku powrotu do kraju liczyć się z konsekwencjami prawnymi - poinformował estoński minister obrony Hanno Pevkur, cytowany w sobotę przez telewizję ERR.

Minister przyznał jednak, że estońskie władze nie posiadają wszystkich informacji na temat uczestnictwa obywateli Estonii w wojnie na Ukrainie, dane te są zatem niepełne.

13:09 Obrona Bachmutu łamie plany wroga, uniemożliwiając mu posuwanie się do przodu i pozwala zyskać czas na przygotowanie rezerw do wiosennej kontrofensywy – oświadczył dowódca ukraińskich sił lądowych gen. Ołeksandr Syrski, który przebywa na froncie w Bachmucie.

„Prawdziwi bohaterowie teraz to obrońcy, którzy na swoich barkach trzymają front wschodni i nie żałując ani siebie, ani wroga, zadają mu maksymalne straty. Konieczne jest zyskanie czasu na zgromadzenie rezerw i rozpoczęcie wiosennej kontrofensywy, która już jest niedaleko” – cytują wypowiedź gen. Syrskiego w Telegramie ukraińskie siły lądowe.

Jak podkreślono w komunikacie, „do obrony miasta zaangażowano siły i zasoby, które nie pozwalają przeciwnikowi zrealizować jego zamysłu, łamią jego plany i uniemożliwiają posuwanie się do przodu”.

Gen. Syrski, jak podano, przebywa „na najważniejszych odcinkach frontu razem ze swoimi pododdziałami”, które dają odpór wrogowi i utrzymują miasto.

12:11 Trzy osoby zginęły, a dwie są ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału Chersonia na południu Ukrainy – powiadomiły lokalne władze.

„Na miejscu wrogiego ostrzału na Szosie Mikołajowskiej w Chersoniu zginęły trzy osoby, dwie są ranne. Trwa operacja służb ratunkowych” – powiedział szef władz obwodu Ołeksandr Prokudin.

11:41 SBU zatrzymała zdrajcę, który zastąpił ukraińską telewizję rosyjską propagandą w Kupiańsku.

11:18 W listopadzie 2022 roku przywrócenie Rosji jej historycznej nazwy Moskowia proponował już ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia. Argumentował wówczas, że nazwy państw w różnych językach mogą się różnić i podawał przykłady Węgier oraz Austrii.

„Weźmy Magyarorszag, po ukraińsku to Uhorszczyna, po angielsku – Hungary, po niemiecku – Ungarn, a po polsku – Węgry. Oesterreich to po angielsku Austria, a po słowacku – Rakusko” – pisał Kysłycia na Twitterze.

„Innymi słowy, jak kto chce, tak sobie nazywa. Co więc stoi na przeszkodzie, byśmy my, rada ministrów, Rada Najwyższa przywrócili historyczną nazwę "Moskowii" (od łacińskiej nazwy Księstwa Moskiewskiego)? Ta obecna i tak jest ukradziona” – napisał dyplomata, nawiązując do rosyjsko-ukraińskiego sporu o dziedzictwo Rusi.

10:40 Dania spodziewa się, że wiosną tego roku dostarczy Ukrainie swojego pierwszego Leoparda 1.

09:24 W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,1 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 10,3 mln wjazdów do Polski i 8,4 mln wyjazdów na Ukrainę.

"W dniu 10.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 21,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 10,3 mln osób" - poinformowała w sobotę na Twitterze Straż Graniczna.

Jak podała, z Polski na Ukrainę w piątek odprawionych zostało 20,1 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,4 mln.

09:11 Pięć osób zginęło w obwodach chersońskim i donieckim na Ukrainie w wyniku rosyjskich ostrzałów w ciągu minionej doby – powiadomiły władze regionów. Rannych zostało co najmniej 19 osób.

W obwodzie chersońskim, jak podały w sobotę rano władze obwodu, zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych.

08:15 W ciągu ostatnich czterech dni siły Grupy Wagnera przejęły na Ukrainie kontrolę nad większością wschodniej części donbaskiego miasta Bachmut, a w centrum miasta linię frontu wyznacza teraz rzeka Bachmutka - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, siły ukraińskie zajmują zachodnią część miasta i zburzyły kluczowe mosty na rzece, która przebiega z północy na południe przez pas otwartego terenu o szerokości 200-800 metrów pomiędzy obszarami zabudowanymi.

"Z uwagi na to, że jednostki ukraińskie mogą prowadzić ostrzał z ufortyfikowanych budynków na zachodzie, obszar ten stał się strefą śmierci, co może stanowić duże wyzwanie dla sił Wagnera próbujących kontynuować frontalne natarcie na zachód. Jednakże siły ukraińskie i ich linie zaopatrzenia na zachodzie pozostają narażone wskutek ciągłych rosyjskich prób oskrzydlenia obrońców z północy i południa" - oceniono.

07:50 W Płocku (Mazowieckie) trwa zbiórka wosku i parafiny do przygotowywania tzw. świec okopowych dla ukraińskich żołnierzy. Wosk i parafina oraz gotowe już świece, pozwalające np. ogrzać się lub służące do podgrzania wody, trafią do Makarowa pod Kijowem, a potem na front dla ukraińskiego wojska.

Po tym, gdy w lutym wysłano z Płocka transport z pomocą humanitarną dla Ukrainy, który dotarł m.in. do Makarowa niedaleko Kijowa, władze tego miasta i przedstawiciele wojska poprosili o dostarczenie w miarę możliwości wosku i parafiny do przygotowania tzw. świec okopowych - poinformowała PAP Alina Boczkowska z płockiego Urzędu Miasta.

03:33 Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej po raz drugi odrzuciła prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o umożliwienie mu wystąpienia na uroczystości wręczenia Oscarów. Odmawia też mediom uzasadnienia swojej decyzji.

Prezydent Ukrainy, wcześniej aktor komediowy, od czasu kiedy jego kraj bohatersko walczy z rosyjskim najeźdźcą, stał się jednym z najbardziej znanych polityków na świecie. Wystąpił wirtualnie przed Kongresem USA, odwiedzają go najwybitniejsi mężowie stanu.

Forum dla przemówień wirtualnych udostępniają Zełenskiemu organizatorzy prestiżowych instytucji i wydarzeń kulturalnych, jak festiwale filmowe w Cannes, Berlinie i Wenecji. W Ameryce zwrócił się z swym przesłaniem do milionów ludzi w trakcie transmisji ceremonii wręczania nagród Grammy, a także Złotych Globów.

02:43 Kanada zakazała importu rosyjskiego aluminium i stali – poinformowała wicepremier Chrystia Freeland. Jest to kolejna część sankcji wobec Rosji.

Zakaz dotyczy zarówno arkuszy aluminium, jak i produktów gotowych, np. aluminiowych pojemników i innych wyrobów aluminiowych używanych przez gospodarstwa domowe. Również zakazany został import żelaza, stali, półproduktów jak i gotowych wyrobów takich jak rury.

00:53 Możemy rozważyć, czy nie podarować Ukraińcom naszych F/A-18 Hornet, które będą wycofywane z eksploatacji – oświadczyła przebywająca w piątek w Kijowie premier Sanna Marin. Jej entuzjazm szybko zgasił szef resortu obrony. "Tych myśliwców potrzebujemy sami" - powiedział.

Ukraina oczekuje na wsparcie w postaci myśliwców, a Finlandia jest w takiej sytuacji, że właśnie zamówiła nowe samoloty (F-35 mające zastąpić F/A-18 Hornet – PAP) – mówiła w rozmowie z fińskimi mediami Sanna Marin.

Szefowa fińskiego rządu zaznaczyła przy tym, że w kwestii myśliwców dla Ukrainy potrzeba współpracy międzynarodowej.

"Premier nie rozmawiała wcześniej o tym pomyśle ani ze mną, ani – jak zakładem – z dowódcą sił zbrojnych" – skomentował minister obrony narodowej Antti Kaikkonen.

00:04 Komisja do Spraw Europejskich francuskiego Senatu jednomyślnie zatwierdziła projekt rezolucji, która potępia przymusowe wywózki dzieci z Ukrainy do Rosji.

„Z zadowoleniem przyjmujemy jednomyślne zatwierdzenie przez Komisję do Spraw Europejskich francuskiego Senatu europejskiej rezolucji, która potępia przymusowe wywózki ukraińskich dzieci przez Rosję. Decyzja ta stanowi znaczące wsparcie dla inicjatywy dyplomatycznej kierowanej przez premiera Polski Mateusza Morawieckiego” – napisało Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze.