Sztuczna inteligencja podpowie lekarzom, jak leczyć pacjentów. MZ szykuje nowe cyfrowe narzędzia

2023-03-17 09:18 aktualizacja: 2023-03-17, 12:56
Nowe usługi mają wspomagać analizę stanu zdrowia pacjenta. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Nowe usługi mają wspomagać analizę stanu zdrowia pacjenta. Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Rząd chce udostępnić cyfrowe narzędzia, które przeanalizują stan zdrowia pacjenta - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta wskazuje, że algorytmy sztucznej inteligencji mają podpowiadać lekarzom, jak leczyć pacjentów. Ministerstwo Zdrowia - jak czytamy - planuje wdrożyć nowe, centralne usługi cyfrowe, które mają wspomagać analizę stanu zdrowia pacjenta, zostanie też utworzone centralne repozytorium danych medycznych. Jak informuje "Rz", tak wynika z Krajowego Programu Reform 2023/24.

Algorytm wskaże na nieprawidłowości w zdrowiu

"Zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy lekarza może być potrzebne chociażby w ocenie ryzyka zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe. W niektórych zachodnich systemach takie algorytmy już funkcjonują" – mówi, cytowany przez gazetę, Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Algorytm będzie mógł przykładowo wygenerować raport wskazujący na nieprawidłowości w zdrowiu pacjenta lub w procesie leczenia. Dzięki temu lekarze nie będą musieli sami analizować danych z aplikacji monitorujących np. poziom cukru, ciśnienie czy rytm serca.

"Rz" zwraca uwagę, że zmiany wiążą się z dwoma ważnymi rozporządzeniami opracowywanymi w Unii – w sprawie europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia oraz aktu w sprawie sztucznej inteligencji.

Gazeta podaje, że za sprawą UE powstanie międzynarodowa infrastruktura umożliwiająca wykorzystywanie danych medycznych – MyHealth@EU. "Ma być dostępna w każdym państwie członkowskim, tak abyśmy np. mogli wykupić leki w innym kraju Unii i by lekarz za granicą miał dostęp do naszej skróconej karty zdrowia. W swoim języku dowie się z niej, na co jesteśmy uczuleni, jakie leki zażywamy i jakie przebyliśmy choroby" - czytamy w "Rzeczpospolitej".(PAP)

mmi/