Szwajcaria. Bank UBS przejmie Credit Suisse

2023-03-19 16:51 aktualizacja: 2023-03-20, 10:33
Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER
Fot. PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER
Bank UBS przejmie Credit Suisse - poinformowały w niedzielę wieczorem władze Szwajcarii, które cytuje agencja Reutera.

"Wraz z przejęciem Credit Suisse przez UBS znaleziono rozwiązanie, aby zabezpieczyć stabilność finansową i chronić szwajcarską gospodarkę w tej wyjątkowej sytuacji" - poinformował szwajcarski bank centralny i przedstawiciele władz.

"Szwajcarski bank centralny dostarczy istotną ilość środków finansowych do połączonego banku" - poinformowano na konferencji prasowej w stolicy Szwajcarii, Bernie.

Jak wcześniej podał Bloomberg, szwajcarskie władze brały pod uwagę pełną lub częściową nacjonalizację Credit Suisse jako jedyną realną opcję poza przejęciem banku przez UBS Group.  "Sytuacja jest bardzo płynna i może się jeszcze zmienić, ponieważ władze starają się sfinalizować rozwiązanie dla banku do czasu otwarcia rynków azjatyckich, czyli do późnego wieczora w Europie" - twierdzili informatorzy Bloomberga.

Wartość transakcji nie została ujawniona od razu. Wcześniej "Financial Times" podał, że wynosi ona ponad 2 mld dolarów.

Zdaniem informatorów Bloomberga UBS prosił rząd o poniesienie kosztów przejęcia i potencjalnych przyszłych strat w wysokości około 6 miliardów dolarów zaś rząd miał zaoferować 1 miliard USD.

Problemy Credit Suisse

Credit Suisse poinformował w czwartek nad ranem, że pożyczy do 50 miliardów franków szwajcarskich od Narodowego Banku Szwajcarii w ramach tak zwanej "decydującej akcji", mającej na celu zwiększenie jego płynności. Akcje Credit Suisse straciły w zeszłym tygodniu jedną czwartą wartości.

Problemy Credit Suisse, banku o zasięgu globalnym, pogłębiły perturbacje w światowym sektorze finansowym po niedawnym upadku amerykańskiego Silicon Valley Bank.(PAP)

mmi/