Prezydent spotka się w środę z premierem Japonii. Wśród tematów - bezpieczeństwo

2023-03-21 19:05 aktualizacja: 2023-03-21, 21:52
Fumio Kishida, Fot. PAP/EPA/YOSHIKAZU TSUNO/POOL
Fumio Kishida, Fot. PAP/EPA/YOSHIKAZU TSUNO/POOL
Prezydent Andrzej Duda przyjmie w środę rano w Pałacu Prezydenckim premiera Japonii Fumio Kishidę; rozmowa będzie dotyczyła m.in. sytuacji bezpieczeństwa w regionie, współpracy gospodarczej i technologicznej - poinformował PAP szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydencki minister przekazał, że do spotkania prezydenta Dudy z premierem Kishidą dojdzie o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim.

Rozmowa będzie dotyczyła - jak zaznaczył - m.in. sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

"Zarówno Polska, jak i Japonia są sąsiadami Rosji i w jasny sposób ta agresywna polityka rosyjska rezonuje także po drugiej stronie kontynentu euroazjatyckiego. My chcemy zacieśniać relacje z Japonią" - podkreślił Przydacz.

Wśród innych tematów spotkania szef BPM wymienił współpracę gospodarczą i technologiczną.

"Japonia jest gigantem, jeśli chodzi o najwyższe technologie i z całą pewnością będzie to przedmiotem rozmów. Chcemy zachęcić japońskich inwestorów i biznesmenów, przedsiębiorców do pogłębiania tej współpracy gospodarczej" - wskazywał minister.

Kolejnym tematem rozmowy będzie - według Przydacza - współpraca w zakresie żywności, eksportu żywności. Jak wskazywał, Japonia jest jednym z większych importerów żywności, a Polska ma bogatą ofertę produktów żywnościowych.

"Polscy rolnicy, przedsiębiorcy, są przecież gotowi do eksportowania także i na ten rynek swoich produktów, więc w oczywisty sposób pan prezydent będzie także i o to zabiegał, aby polscy rolnicy i przedsiębiorcy, także i ci mali, mogli mieć otwarte rynki, nawet te dalsze" - powiedział prezydencki minister.

Podczas wizyty w Polsce premier Japonii spotka się również, jak przekazała wcześniej KPRM, z premierem Mateuszem Morawieckim; do spotkania dojdzie w środę o godz. 8.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

kw/