Sąd w Mediolanie za ekstradycją rosyjskiego przedsiębiorcy do USA

2023-03-21 19:09 aktualizacja: 2023-03-21, 21:44
Sąd, Fot. PAP/Marcin Bednarski
Sąd, Fot. PAP/Marcin Bednarski
Sąd apelacyjny w Mediolanie zdecydował o ekstradycji do USA rosyjskiego przedsiębiorcy Artioma Ussa, który został wcześniej zatrzymany we Włoszech na mocy międzynarodowego nakazu aresztowania, wydanego w związku z zarzutami oszustw oraz złamania embarga poprzez przemyt ropy z Wenezueli do Chin i Rosji.

Biznesmen, zatrzymany w październiku 2022 roku na mediolańskim lotnisku, jest synem gubernatora Kraju Krasnojarskiego Aleksandra Ussa.

Włoski sąd apelacyjny utrzymał stawiane przedsiębiorcy przez władze USA zarzuty, wśród których jest łamanie sankcji i oszustwa bankowe. Nie uznał natomiast zarzutu przemytu amerykańskich technologii wojskowych do Rosji i prania brudnych pieniędzy.

Jak podały włoskie media, obrona Ussa odwoła się prawdopodobnie od wtorkowego wyroku do Sądu Najwyższego i dlatego 40-latek pozostanie na razie w areszcie domowym we Włoszech.

Jego obrońcy zapewniają od początku, że jest niewinny i zwrócili się o przekazanie ich klienta do Rosji. Także ten kraj domaga się jego wydania. W listopadzie wniosek o ekstradycję napłynął z Moskwy w związku z zarzutem prania pieniędzy.

Zaznacza się, że cała ta sprawa jest wyjątkowo delikatna w związku z obecną sytuacją geopolityczną i rosyjską inwazją na Ukrainę. (PAP)

kw/

TEMATY: