Miejsce koronacji Karola III zostanie udostępnione dla zwiedzających. Trzeba będzie spełnić jeden warunek

2023-03-26 19:01 aktualizacja: 2023-03-27, 09:09
Król Karol III.  Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN Do
Król Karol III. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN Do
„Chodnik Cosmatiego” to część podłogi kolegiaty św. Piotra w Westminsterze, gdzie od 700 lat ustawiany jest fotel koronacyjny brytyjskich władców. Miejsce to jest zwykle niedostępne dla zwiedzających. W tym roku będzie można jednak tam wejść. Jest jednak jeden warunek - trzeba będzie zdjąć buty.

6 maja odbędzie się uroczystość koronacji Karola III, króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych, suwerennych królestw Wspólnoty, w tym ich terytoriów i obszarów zależnych.

Ceremonia zgodnie z wielowiekową tradycją będzie miała miejsce w Opactwie Westminsterskim. Tron, na którym zasiądzie nowy władca, zostanie ustawiony w miejscu znanym jako „chodnik Cosmatiego”. To część podłogi, gdzie od 700 lat ustawiany jest fotel koronacyjny. Posadzkę zamówił Król Henryk III w 1200 roku. Podczas wielu poprzednich koronacji, w tym Elżbiety II w 1953 roku i jej ojca, Jerzego VI w 1937 roku, to miejsce było nakryte dywanem.

Ze względu na wyjątkowość tej posadzki, zwiedzający kolegiatę św. Piotra turyści nie mogą na nią wchodzić. Teraz jednak, z okazji koronacji Karola III, na „chodniku Cosmatiego” będzie mógł stanąć każdy. Trzeba tylko spełnić jeden warunek - zdjąć buty. O tym rygorze poinformował rzecznik Opactwa Westminsterskiego. Stanąć w centrum mozaiki ze szkła, marmuru i metalu, będzie można od 15 maja do 29 lipca. (PAP Life)

mmi/