Ile wyniosła inflacja w marcu? GUS podał dane

2023-03-31 11:14 aktualizacja: 2023-03-31, 14:57
Zakupy w supermarkecie, fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Zakupy w supermarkecie, fot. PAP/Wojciech Pacewicz
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły rdr o 16,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen o 15,8 proc. rdr i wzrostu o 0,9 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za marzec.

 

  marzec marzec
  rdr mdm
     
INFLACJA OGÓŁEM 16,2 1,1
     
Żywność i napoje bezalkoholowe 24 2,3
Nośniki energii 26 -0,6
Paliwa do prywatnych środków transportu 0,2 -1,8

PIE: wysoki poziom i uporczywość inflacji bazowej pozostaje problemem

Wysoki poziom i uporczywość inflacji bazowej pozostaje problemem - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zdaniem ekspertów inflacja bazowa w marcu wzrosła z 12,0 do 12,2 proc., a do jednocyfrowych poziomów zbliży się dopiero w końcówce tego roku.

Zgodnie z ogłoszonym w piątek szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2023 r. wzrosły rdr o 16,2 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc. W lutym inflacja wynosiła 18,4 proc.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zauważył, że inflacja spadła w marcu, a jej szczyt jest już za nami. "Przewidujemy, że kolejne miesiące przyniosą systematyczne hamowanie wskaźnika do jednocyfrowych poziomów pod koniec roku. Głównym problemem jest uporczywość inflacji bazowej" - ocenili analitycy.

"Najmocniej spadł wzrost ceny paliw – dynamika obniżyła się z 30,8 do 0,2 proc. Wolniej rosną też ceny energii – tu inflacja spadła z 31,1 do 26,0 proc. To początek trendu dezinflacyjnego – szczyt jest już za nami, a w kolejnych miesiącach będziemy obserwować powolny spadek inflacji" - prognozują eksperci PIE.

Ich zdaniem problemem pozostaje wysoki poziom inflacji bazowej. "Szacujemy, że w marcu wzrosła ona z 12,0 do 12,2 proc. A w kolejnych miesiącach zostanie ona systematycznie wysoka. Spodziewamy się, że inflacja bazowa zbliży się do jednocyfrowych poziomów dopiero w końcówce tego roku. Również liczona przez PIE inflacja cen najbardziej uporczywych wzrosła w lutym do 10,6 proc." - podali.

PIE opublikuje szacunek cen najbardziej uporczywych za marzec w połowie miesiąca, po opublikowaniu przez GUS pełnego odczytu inflacji - zapowiedziano w komentarzu.

Analitycy zastrzegli, że perspektywy na powrót inflacji do akceptowalnych poziomów są odległe. "Spodziewamy się, że ceny w 2023 wzrosną średnio o ponad 12 proc., a inflacja bazowa będzie dwucyfrowa. Jednocześnie obserwujemy wzrost żądań płacowych w strefie euro, co utrwali inflację na Zachodzie. W takich warunkach spodziewamy się, że stopy procentowe w tym roku pozostaną stabilne" - stwierdzili. 

ING: inflacja w kolejnych miesiącach się obniży, a przed końcem roku osiągnie jednocyfrowe poziomy

W kolejnych miesiącach inflacja CPI obniży się, a przed końcem roku osiągnie jednocyfrowe poziomy, jednak inflacja bazowa pozostanie wysoka - ocenili ekonomiści z ING, odnosząc się do danych GUS.

"Zgodnie z oczekiwaniami inflacja CPI obniżyła się w marcu – do 16,2 proc. rdr (...) z 18,4 proc. rdr w lutym. Wstępne szacunki GUS wskazują na wzrost cen o 1,1 proc. mdm wobec 1,2 proc. mdm w lutym, więc inflacja pozostaje rozpędzona" - skomentowali dane GUS Rafał Benecki i Adam Antoniak z ING Banku Śląskiego.

Ich zdaniem powody spadku CPI są mało optymistyczne. Wskazali na odwrócenie wojennych zakupów paliwa, które rok temu wywołały niemal 30-proc. skok cen. "Dzisiaj roczna inflacja w tej kategorii spadła z 30,7 proc. rdr do 0,2 proc. rdr. Drugi powód to spadek cen regulowanej energii i rocznej inflacji w tej kategorii do odpowiednio 26,0 proc. rdr z 31,1 proc. rdr." - podali.

Jak zauważyli analitycy, wciąż drożeje żywność. "W porównaniu do lutego ceny w tej kategorii zwiększyły się o 2,3 proc., po wzroście o 1,8 proc. mdm miesiąc wcześniej, do czego w naszej ocenie przyczyniły się wzrosty cen warzyw i mięsa. Dodatkowo inflacja bazowa przyspieszyła. Podtrzymujemy szacunek marcowej inflacji bazowej (z wyłączeniem cen żywności i energii) na poziomie 12,3 proc. rdr wobec 12,0 proc. rdr w lutym" - wskazali ekonomiści banku.

W ich opinii marzec przyniósł początek trendu dezinflacyjnego, ale obecnie kluczowe będzie obserwowanie jego tempa (zmiany cen mdm) oraz kształtowanie się inflacji bazowej, "która najprawdopodobniej będzie 'lepka' i uporczywie wysoka". Dodali, że również marcowe dane z innych krajów UE sugerują, że spadek inflacji to dotychczas głównie efekt wysokiej bazy statystycznej na cenach energii.

"W kolejnych miesiącach inflacja CPI obniży się, a przed końcem roku osiągnie jednocyfrowe poziomy, jednak inflacja bazowa pozostanie wysoka" - szacują eksperci ING.

Jak przypomnieli, marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że w scenariuszu braku zmian stóp inflacja CPI wraca do celu w 2025. "W takim otoczeniu nie znajdujemy uzasadnienia dla oczekiwań rynkowych na obniżki stóp w 2023" - podali ekonomiści. W ich ocenie do końca tego roku nie będzie warunków do poluzowania polityki pieniężnej NBP.

"Obawiamy się jednak scenariusza stagflacyjnego, rośnie ryzyko credit crunch w USA, które może pogorszyć perspektywy wzrostu gospodarczego w USA, ale również Eurolandzie oraz osłabić polski eksport, który miał być główny motorem wzrostu w Polsce, w 2023 roku" - przekazali Benecki i Antoniak. 

Autorki: Anna Bytniewska, Aneta Oksiuta

(PAP, PAP Biznes)

js/