Grbic ogłosił powołania na Ligę Narodów. Jest czterech debiutantów

2023-05-26 16:49 aktualizacja: 2023-05-28, 10:56
SIATKÓWKA TOWARZYSKI MECZ POLSKA NIEMCY, Fot. PAP/Zbigniew Meissner
SIATKÓWKA TOWARZYSKI MECZ POLSKA NIEMCY, Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Debiutanci Mikołaj Sawicki, Jakub Szymański, Dawid Dulski oraz Kuba Hawryluk znaleźli się wśród 14 siatkarzy wybranych przez trenera reprezentacji Polski Nikolę Grbica na pierwszy turniej Ligi Narodów, który odbędzie się w dniach 6-11 czerwca w Nagoi.

Do Japonii pojadą także m.in. doświadczeni rozgrywający Grzegorz Łomacz oraz środkowi Mateusz Bieniek i Karol Kłos. Trener Grbic jeszcze przed rozpoczęciem pierwszego zgrupowania kadry zapowiedział, że wszyscy powołani przez niego zawodnicy będą mieli okazję sprawdzić się w reprezentacji.

"Każdy dostanie szansę, aby się pokazać, wdrożyć się w nasz system pracy, stać się częścią grupy i nas wspomóc" - powiedział szkoleniowiec.

W pierwszym z trzech turniejów fazy interkontynentalnej Ligi Narodów zabraknie największych gwiazd polskiej reprezentacji, takich jak przyjmujący Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal i Wilfredo Leon, czy atakujący Bartosz Kurek.

Bednorz i Fornal dostali więcej wolnego, bowiem dopiero 20 maja zakończyli rozgrywki klubowe i zgrupowanie rozpoczną 5 czerwca. Leon i Kurek pojawili się w Katowicach przy okazji czwartkowego meczu towarzyskiego z Niemcami, jednak potrzebują więcej jednostek treningowych zanim będą mogli rozpocząć rywalizację w Lidze Narodów.

Biało-czerwoni w pierwszym meczu w Nagoi 7 czerwca zmierzą się z Francuzami. Później czekają ich starcia z Irańczykami oraz Bułgarami. Zmagania w Japonii zakończą 11 czerwca spotkaniem z Serbami.

Kadra reprezentacji Polski siatkarzy na turniej Ligi Narodów w Japonii:

rozgrywający: Jan Firlej, Grzegorz Łomacz;

przyjmujący: Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Jakub Szymański;

środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Mateusz Poręba, Karol Urbanowicz;

atakujący: Karol Butryn, Dawid Dulski;

libero: Kuba Hawryluk, Kamil Szymura.

sm/