O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Sprawa nieruchomości w Pradze należącej do rodziny rosyjskiego producenta rakiet. Jest odpowiedź prezydenta Czech

Jak dotąd nie ma przepisów prawnych, które umożliwiałyby nam skonfiskowanie nieruchomości w Pradze należącej do zięcia Borisa Obnosowa - prezesa rosyjskiej korporacji zbrojeniowej Taktyczna Broń Rakietowa. Szukam sposobów na rozwiązanie tego problemu - oznajmił prezydent Czech Petr Pavel, cytowany przez opozycyjny rosyjski portal Insider.

Boris Obnosow, prezes rosyjskiej korporacji zbrojeniowej Taktyczna Broń Rakietowa. Fot : Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license/ kremlin.ru.
Boris Obnosow, prezes rosyjskiej korporacji zbrojeniowej Taktyczna Broń Rakietowa. Fot : Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license/ kremlin.ru.

Rozumiem, że jest to sprawa wywołująca wiele emocji, lecz kiedy zająłem się tą kwestią, okazało się, że nie mamy odpowiednich instrumentów prawnych. Obecnie nie możemy też wydalić zięcia Obnosowa poza granice naszego kraju - przyznał Pavel w rozmowie z niezależnym rosyjskim medium Popularna Polityka. Serwis Insider przytoczył wypowiedź prezydenta we wtorek wieczorem.

W pierwszej połowie maja Fundacja Walki z Korupcją (FBK), związana z przebywającym w kolonii karnej liderem opozycji w Rosji Aleksiejem Nawalnym, ujawniła, że rodzina Obnosowa posiada w centrum Pragi luksusową nieruchomość o powierzchni 140 metrów kwadratowych. Lokal warty około 1,1 mln euro należy do Rostisława Zorikowa, męża córki Obnosowa Olgi Zorikowej.

W ocenie niektórych prawników, na przykład Wiaczesława Gimadiego z FBK, objęcie właścicieli tej nieruchomości sankcjami mogłoby być uzasadnione z punktu widzenia prawa obowiązującego w Czechach. W tym przypadku można by powołać się na regulacje UE dotyczące ograniczeń nakładanych na osoby fizyczne i prawne naruszające suwerenność Ukrainy - zauważył Insider. (PAP)

pp/

Zobacz także

  • Miroslav Koubek. Fot. PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL
    Miroslav Koubek. Fot. PAP/EPA/ISAAC ESQUIVEL

    Czechy reagują po nieudanym mundialu. Kontrakt trenera rozwiązany

  • Prezydent Czech Petr Pavel. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
    Prezydent Czech Petr Pavel. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Pavel: nie mamy sygnałów, że USA miałyby całkowicie wycofać wszystkie swoje siły z Europy

  • Łańcuch sędziowski i akta sprawy karnej. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Łańcuch sędziowski i akta sprawy karnej. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Pożar hali produkcyjnej w Czechach. Dwoje obywateli Polski z zarzutami

  • Rurociąg Przyjaźń. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
    Rurociąg Przyjaźń. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Czechy są gotowe kierować misją do zbadania stanu rurociągu Przyjaźń na Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP