Wrocław: pierwszy sezon artystyczny Narodowego Forum Muzyki

2015-10-02 21:49 aktualizacja: 2018-09-27, 07:04
Koncert laureata XVII Konkursu Chopinowskiego, występy pianista Lang Langa, Orkiestry Festiwalowej z Budapesztu i Krzysztofa Pendereckiego - to niektóre z propozycji repertuarowych pierwszego sezonu artystycznego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.

Narodowe Forum Muzyki (NFM) to flagowa inwestycja kulturalna stolicy Dolnego Śląska. Jeden z najnowocześniejszych obiektów koncertowych w Polsce powstał na Placu Wolności, tuż obok Opery Wrocławskiej i jednej z głównych ulic Wrocławia - ul. Świdnickiej. Budowa obiektu kosztowała ponad 350 mln zł. Niemal połowa tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Otwarcie NFM odbyło się 4 września.

„Program, który przygotowaliśmy na pierwszy sezon artystyczny NFM jest wyjątkowo bogaty. Nie było w ostatnim dziesięcioleciu we Wrocławiu sezonu, który by tak obfitował w wydarzenia muzyczne światowej rangi” - powiedział w piątek podczas konferencji prasowej dyrektor NFM Andrzej Kosendiak.

Koncert rozpocznie światowe tornee

25 października melomani będą mieli okazję wysłuchać koncertu laureata XVII Konkursu Chopinowskiego. „Będzie to koncert, który rozpocznie światowe tournee zwycięzcy tegorocznej edycji tego prestiżowego konkursu” - powiedział Kosendiak.

W grudniu w nowej wrocławskiej sali koncertowej będzie można wysłuchać m.in. koncertu dzieł Krzysztofa Pendereckiego. Dyrygent pokieruje NFM Leopoldinum - Orkiestrą Kameralną.

W 2016 r. (Wrocław wówczas będzie piastował tytuł Europejskiej Stolicy Kultury) zaplanowano m.in. koncert waszyngtońskiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej. Wystąpi na nim światowej sławy chiński pianista Lang Lang. To wydarzenie zaplanowano na 18 lutego. Z kolei 18 marca melomanii będą mieli okazję wysłuchać dzieł Mahlera w wykonaniu Orkiestry Festiwalowej z Budapesztu, która zajmuje czołowe miejsca w światowych rankingach zespół wykonujących muzykę klasyczną.

W czerwcu 2016 r. w NFM ma wystąpić również orkiestra Wiener Philharmoniker, którą pokieruje Semyon Bychkov.

W NFM odbywać się będą również koncerty muzyki jazzowej. W listopadzie 2016, podczas kolejnej edycji festiwalu Jazztopad, w przestrzeniach nowej sali koncertowej zagra trębacz jazzowy Wynton Marsalis.

Kosendiak poinformował, że odbędzie się również wiele wydarzeń dla miłośników muzyki popularnej.(PAP)

pdo/ par/

TEMATY: