IAAF dopuścił do startów kolejnych jedenastu rosyjskich lekkoatletów

2019-09-10 14:54 aktualizacja: 2019-09-10, 14:57
Fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV
Fot. PAP/ EPA/MAXIM SHIPENKOV
Kolejnych jedenastu Rosjan może startować pod neutralną flagą w zawodach międzypaństwowych, m.in. w rozpoczynających się 27 września mistrzostwach świata w Dausze - poinformowało Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

Jak podano, łącznie 128 zawodnikom z tego kraju nadano taki status, a wnioski 58 odrzucono. 

Rosyjscy lekkoatleci nie mogą startować w barwach narodowych na arenie międzynarodowej od listopada 2015 roku i wykrycia zinstytucjonalizowanego systemu dopingu w tym państwie. Mogą jednak zostać dopuszczeni do takich zawodów pod neutralną flagą, jeśli przejdą weryfikację i specjalny komitet ds. walki z dopingiem nie będzie miał wobec nich zastrzeżeń.

W MŚ sprzed dwóch lat na tej zasadzie wystąpiło 19 Rosjan, a w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy - 29.

IAAF na posiedzeniu w Dausze 23 września ma podjąć decyzję w sprawie ewentualnego cofnięcia zawieszenia rosyjskiej federacji. Dane z laboratorium w Moskwie, które w latach 2011-15 stanowiło centrum działań związanych ze zinstytucjonalizowanym procederem dopingowym w Rosji, wciąż są analizowane przez Athletics Integrity Unit (AIU), organizację odpowiedzialną za kwestie uczciwości i dopingu w lekkoatletyce.(PAP)

an/ pp/