Wręczono Nagrody Mediów Publicznych; Czabański: to wzajemny interes świata kultury i mediów

2019-09-16 20:10 aktualizacja: 2019-09-17, 10:25
Nagrody Mediów Publicznych to przejaw interesu wzajemnego świata współczesnej kultury i świata polskich mediów - podkreślił szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, podczas poniedziałkowej gali Nagród Mediów Publicznych.

Podczas uroczystości, która odbywa się w Teatrze Polskim w Warszawie, nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. Wyróżnienia przyznawane przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową wręczono po 11 latach przerwy.

Laureatem w kategorii słowo został Jarosław Marek Rymkiewicz, muzyka - Jan Ptaszyn Wróblewski i obraz - Wawrzyniec Kostrzewski. Nagrody Specjalne podczas poniedziałkowej gali otrzymali Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.

Czabański dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do reaktywowania tych nagród.

"To jest interes wzajemny - świata współczesnej polskiej kultury i świata polskich mediów. My - na tyle na ile możemy - będziemy wspomagać świat kultury, również promocyjnie - nie tylko finansowo, choć to nie jest do pogardzenia jak sądzę. Ale z kolei liczymy na to, że dzięki współczesnym polskim twórcom nasza oferta programowa stanie się o wiele bardziej atrakcyjna dla naszych widzów, słuchaczy i czytelników" - podkreślił Czabański.

W rozmowie z dziennikarzami szef Rady Mediów Narodowych podkreślał, że polska kultura współczesna wymaga pomocy, "również czysto finansowej, ale przede wszystkim promocyjnej". "Ta kultura powinna być obecna w mediach publicznych, bo w komercyjnych niestety nie będzie znajdowała należnego jej miejsca, ponieważ tam się liczą inne kryteria niż czysto artystyczne. Dlatego myślę, że to jest naszym obowiązkiem" - powiedział.

Wspominał, że jako szef Polskiego Radia wspólnie z ówczesnym prezesem TVP Andrzejem Urbańskim wymyślił te nagrody. "Udało nam się przez rok jedną edycję przeprowadzić, po naszym odejściu zostały one zawieszone, później zlikwidowane, bo i media publiczne miały być zawieszone, ograniczane, a później w konsekwencji prawdopodobnie zlikwidowane" - powiedział.

"W ramach odradzania tych mediów publicznych - ponieważ przyszły do tych mediów duże pieniądze w ostatnim czasie, w ostatnim półtora roku - to możemy też wznowić te nagrody" - podkreślił.

Laureaci Nagród Mediów Publicznych - zostali wyłonieni przez trzy niezależne kapituły, otrzymali statuetkę oraz nagrodę w wysokości 100 tys. zł.

Laureatem w kategorii słowo został poeta, eseista, prozaik, dramaturg, tłumacz i literaturoznawca Jarosław Marek Rymkiewicz. "Każdy z pięciu ludzi pióra nominowanych do nagrody w kategorii Słowo zasługuje na te laury, ale miałbym kłopoty ze wskazaniem autora, który na przełomie XX i XXI w. tak wyraźnie zaznaczyłby swą obecność nie tylko w życiu kulturalnym, ale i w ogóle w życiu naszego narodu, jak Jarosław Marek Rymkiewicz" - mówił w laudacji na cześć laureata przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń.

Laureatem w kategorii muzyka został saksofonista tenorowy i barytonowy, legenda polskiego jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski. Kapituła uznała, że Wróblewski dostaje nagrodę - jak powiedziała w laudacji Joanna Wnuk-Nazarowa, która kierowała pracami kapituły w kategorii Muzyka - m.in. "za niezwykłą osobowość muzyczną", a także "za bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60 lat", "za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu", "za budowanie prestiżu polskiego środowiska jazzowego".

Laureatem w kategorii obraz został reżyser i scenarzysta teatralny oraz telewizyjny Wawrzyniec Kostrzewski. Przewodniczący kapituły w tej kategorii Przemysław Babiarz w laudacji na cześć laureata zwrócił uwagę, że "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, jest dla reżysera "mistrzowską inicjacją". "Kto podejmuje się jego inscenizacji staje w szranki z historią, z największymi i jeśli wyjdzie z tej próby zwycięsko staje się jednym z nich.(...) Dejmek, Grotowski, Wajda, Grzegorzewski, Hanuszkiewicz, Zamkow. To już budzi lęk wysokości" - mówił Babiarz.

Organizatorami i fundatorami nagród w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - obraz, Polskie Radio - muzyka i PAP - słowo.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.(PAP)

akn/ nno/ ozk/