Sawicki: nowy skład rządu odbiera pełnię władzy premierowi i oddaje ją Kaczyńskiemu

2019-11-08 21:42 aktualizacja: 2019-11-08, 21:44
Marek Sawicki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Marek Sawicki. Fot. PAP/Leszek Szymański
Nowy skład rządu, to głęboka rekonstrukcja, która odbiera pełnię władzy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i oddaje ją prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - ocenił w piątek poseł Marek Sawicki (PSL).

Premier Mateusz Morawiecki po piątkowym posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS przedstawił skład nowego rządu na wspólnej konferencji z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Sawicki ocenił w rozmowie z PAP, że propozycja składu nowego rządu osłabia pozycję premiera Morawieckiego. "Nie wiem jeszcze jakie są jego relacje z kandydatem na ministra finansów Tadeuszem Kościńskim. Czy to są dawne relacje z bankowości, czy jednak nowy minister finansów jest raczej osobą prezesa Kaczyńskiego" – podkreślił.

"Z pewnością ministerstwo nadzoru właścicielskiego, podzielone ministerstwo środowisko, gdzie wydziela się kwestie nadzoru nad środkami na ochronę środowiska i utrzymana silna pozycja ministra Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i koordynatora służb specjalnych, to jest jasny sygnał, że dowodzenie przechodzi tak naprawdę w ręce osób blisko związanych z tylko i wyłącznie prezesem Kaczyńskim" – podkreślił Sawicki.

Według niego, "tymi prawdziwymi nadzorcami i trzymającymi w ręku władzę będą ci, którzy mają pieniądze i zasoby".

Zdaniem Sawickiego wzmocniona została nieco dotychczasowa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, która została kandydatką na ministra rozwoju. "Więc widać wyraźnie, że tutaj Porozumienie Jarosława Gowina swoje utargowało" – zaznaczył.

"To jest głęboka rekonstrukcja, która odbiera pełnię władzy premierowi, ona oddaje tę władzę niestety prezesowi Kaczyńskiemu" – podkreślił Sawicki. (PAP)

Autor: Edyta Roś

ero/ godl/