Basia Trzetrzelewska wraca z koncertami do Polski

2020-01-21 07:38 aktualizacja: 2020-01-21, 12:44
Barbara Trzetrzelewska. Fot. PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński
Barbara Trzetrzelewska. Fot. PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński
Wrocław, Łódź, Warszawa, Rzeszów i Kraków - w tych pięciu miastach wystąpi Basia Trzetrzelewska, polska piosenkarka, która zrobiła karierę za granicą. Gwiazda przyjedzie do Polski w maju.

Po udanej trasie koncertowej jesienią ubiegłego roku Basia Trzetrzelewska zdecydowała się na kolejne koncerty w Polsce w maju 2020.

Dobra wiadomość dla tych, którzy czują niedosyt po jesiennych występach Basi Trzetrzelewskiej. Piosenkarka przyjedzie do Polski późną wiosną. Wystąpi 20 maja we Wrocławiu, 21 maja w Łodzi, 22 maja w Warszawie, 24 maja w Rzeszowie i 25 maja w Krakowie.

Basia Trzetrzelewska to jedna z najlepszych na świecie wokalistek z kręgu jazzu, popu i soulu. Urodziła się 30 września 1954 roku w Jaworznie, śpiewała m.in. z zespołami Alibabki i Perfect, ale sukcesy zaczęła odnosić po wyjeździe do USA w 1979 roku, a potem do Wielkiej Brytanii, gdzie najpierw występowała z grupą Matt Bianco, by później rozpocząć karierę solową.

Debiutowała w 1969 roku w amatorskim zespole rockowym Astry, z którym wystąpiła na Festiwalu Awangardy Beatowej w Kaliszu. W latach 1972-1974 była członkinią najpopularniejszej wówczas żeńskiej grupy wokalnej w Polsce - Alibabki, a w 1977 śpiewała z debiutującym wówczas zespołem Perfect. W 1979 roku zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, a dwa lata później przeprowadziła się do Wielkiej Brytanii.

Pierwszy wielki sukces odniosła z grupą Matt Bianco. Album "Whose Side Are You On", który ukazał się w 1984 roku, podbił całą Europę, sprzedając się w nakładzie ponad 1,5 mln egzemplarzy.

W 1987 roku Basia wydała pierwszy autorski album "Time and Tide". Dzięki tej płycie podbiła rynek amerykański - krążek rozszedł się tam w nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Pochlebną recenzję o tej płycie wydał sam Michael Jackson.

Druga płyta, "London Warsaw New York", powtórzyła ten wyczyn w roku 1990. Ten album także sprzedał się w nakładzie blisko 2 mln egzemplarzy na świecie, z czego ponad milion sztuk kupiono w Stanach Zjednoczonych.

Oba albumy trafiły na sam szczyt zestawienia Top Contemporary Jazz Albums magazynu Billboard. (PAP Life)

zig/ gra/

TEMATY: