Ponad 500 zgłoszeń do Orlen e-Maratonu Solidarności

2020-08-11 19:20 aktualizacja: 2020-08-11, 19:19
Od lewej: zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Roman Kuzimski, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN Grzegorz Bałkowiec i zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, Fot. PAP/Marcin Gadomski
Od lewej: zastępca przewodniczącego Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Roman Kuzimski, dyrektor Biura Marketingu Sportowego, Sponsoringu i Eventów PKN ORLEN Grzegorz Bałkowiec i zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Tadeusz Majchrowicz, Fot. PAP/Marcin Gadomski
Ponad 500 osób zgłosiło swój udział w Orlen Maratonie Solidarności. W tym roku, w 26. edycji tych zawodów, z powodu pandemii koronawirusa zawodnicy nie ruszą razem na trasę, ale będą biegać indywidualnie i sami mierzyć czas.

O szczegółach Orlen e-Maratonu Solidarności poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w siedzibie NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Maraton wystartował 1 lipca i zakończy się 31 sierpnia. Odbywa się pod hasłem "Solidarni: razem, chociaż osobno".

Na razie do udziału w Orlen e-Maratonie Solidarności zgłosiło się ponad 500 osób z 230 miast w Polsce, najwięcej z Warszawy (65) i Gdańska (48).

„Najwięcej osób chce startować w maratonie, ze względu na powolne wchodzenie w sezon, w ostatnich dwóch tygodniach. Szacujemy, że liczba startujących w zawodach sięgnie ok. 1000 osób” – powiedział rzecznik prasowy imprezy Wojciech Szota.

Do wyboru dla biegaczy są trzy dystanse: maraton 42 km 195 m, maraton na raty oraz bieg na dystansie 5 km.

W przypadku pierwszego, najbardziej elitarnego biegu, klasyfikacja przewiduje restrykcyjne warunki rejestracji wysiłku uczestników. Zawodnik przesyła ślad GPX uzyskany podczas jednorazowego biegu, zapisany przez urządzenie rejestrujące czas i dystans. Wynik powinien być wygenerowany przez jedną z preferowanych przez uczestnika platform, zajmujących się archiwizacją danych treningowych np.: Garmin Connect, Strava, Endomondo czy Polar Flow.

Organizator dopuścił możliwość pokonania dystansu maratońskiego na raty. Minimalnie mogą być to dwa, a maksymalnie siedem etapów. Weryfikacja wyniku odbywa się poprzez wysłanie pakietu śladów GPX bądź zdjęć lub zrzutów z ekranu smartfona, pokazujących bieg z widocznym dystansem i czasem biegu.

"Jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom, którzy już się zgłosili. Na szczęście jest jeszcze głód biegania" - powiedział dziennikarzom dyrektor maratonu, brązowy medalista igrzysk w Rzymie w 1960 roku na 5000 m Kazimierz Zimny.

Pierwszy bieg, jeszcze jako półmaraton, odbył się 15 sierpnia 1981 roku. W ten sposób postanowiono upamiętnić pierwszą rocznicę porozumień sierpniowych oraz oddać hołd ofiarom Grudnia'70 na Wybrzeżu. W inauguracyjnej imprezie wzięło udział 537 osób. Miała ona nazwę Bieg Łączników. Start zlokalizowany był przy bramie Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, a meta była w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Był to jedyny oficjalny bieg rozegrany przed stanem wojennym.

Od 1995 roku zawodnicy pokonują dystans 42 km i 195 m. Początkowo z Gdańska do Gdyni, ale od 2008 roku trasę wytyczono w odwrotnym kierunku.

W tym roku uczestnicy maratonu uczczą m.in. 50. rocznicę Grudnia'70, 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II.(PAP)

autor: Robert Pietrzak