Mosbacher: zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane

2020-08-14 10:10 aktualizacja: 2020-08-14, 11:46
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Fot. PAP/Rafał Guz
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Fot. PAP/Rafał Guz
Zgadzam się z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem; zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i NATO jest niezachwiane. Umowa o Wzmocnionej Współpracy Obronnej (EDCA) którą niebawem podpiszemy jest na to dowodem - napisała w piątek na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

W swoim wpisie Mosbacher dodała wypowiedź szefa MON z czwartku z Polskiego Radia, w którym Błaszczak mówił, że obecność wojsk amerykańskich na terenie Polski to "pozytywny sygnał dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO".

W sobotę prezydent Andrzej Duda przyjmie w Warszawie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo; politycy omówią m.in. sytuację na Białorusi i zaangażowanie USA w Inicjatywę Trójmorza. W obecności prezydenta podpisana zostanie umowa wojskowa między Polską a USA. W podpisaniu umowy weźmie udział szef MON Mariusz Błaszczak. Sekretarz stanu USA spotka się także z ministrem spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defence Cooperation Agreement) pomiędzy Polską a USA uzgodniono politycznie 30 lipca. Ułatwi ona dalsze pogłębienie współpracy wojskowej, w tym dotyczącej zwiększenia obecności żołnierzy USA w Polsce. Na początku sierpnia zapowiedziano ulokowanie w Polsce wysuniętego dowództwa V Korpusu Wojsk Lądowych USA. Obecnie w Polsce działa amerykańskie dowództwo dywizji. (PAP)

autor: Mateusz Roszak