W Sulejówku uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego

2020-08-14 12:58 aktualizacja: 2020-08-15, 07:30
Józef Piłsudski miał największy udział w zwycięstwie w wojnie z bolszewikami w 1920 r.; on uformował i umocnił granice II Rzeczpospolitej - mówił w piątek, w przededniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Po niespełna 4 latach od wmurowania kamienia węgielnego w piątek w Sulejówku koło Warszawy odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ceremonii uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Robert Supeł, przedstawiciele Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego, samorządowcy.

Uroczystość rozpoczął przejazd kawalerii konnej pod dowództwem rotmistrza Adama Sujeckiego. Przejazdowi towarzyszyła pieśń I Brygady Legionów Polskich grana na harmonijce ustnej przez Bartłomieja Łęczyckiego; następnie odegrano hymn państwowy.

Prezydent ocenił, że marszałek Józef Piłsudski był jednym z największych Polaków w historii i największym Polakiem, obok papieża Jana Pawła II, w XX wieku. Przypomniał, że to Piłsudski jest twórcą legionów, polskiego wojska i to on zwyciężył w 1920 r. w wojnie z bolszewikami.

"Nikt nie ma wątpliwości, że nie kto inny właśnie, a Naczelnik Państwa Józef Piłsudski miał największy udział w przygotowaniu tego planu decydującego kontrnatarcia, które doprowadziło do przełamania frontu zupełnie niespodziewanego zwłaszcza dla bolszewików w tamtej wojnie w sierpniu 1920 r. Odniósł wielkie zwycięstwo, ostatecznie uformował i umocnił granice II RP" - mówił prezydent.

Podkreślał, że dworek Milusin był ulubionym miejscem Piłsudskiego, w którym po latach konspiracji, ukrywania się przed zaborcami, znalazł swój dom w okresie II RP. Dworek - jak przypominał - wybudowali mu jego żołnierze z zebranych składek.

Wyraził także nadzieję, że muzeum będzie przede wszystkim przyczyniać się do edukacji młodzieży o czynie niepodległości i historii II Rzeczpospolitej.

Duda: podpisałem rozporządzenie o wpisaniu Dworku "Milusin" na listę Pomników Historii RP

Prezydent poinformował również, że w czwartek podpisał rozporządzenie o wpisaniu dworku Milusin wraz z całą częścią zbytkową, która się znajduje, czyli wszystkim obiektami i zespołem parkowym na listę Pomników Historii Rzeczypospolitej.

Jak podkreślił, "w ten sposób wraz z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim i jego współpracownikami staraliśmy się podkreślić wyjątkowość tego momentu i tego wydarzenia". "Mam nadzieję, że ten akt i decyzja przyczyni się do lepszej ochrony tego miejsca i umożliwi lepszą dbałość o nie, i pamięć o wielkich dokonanych marszałka Józefa Piłsudskiego, które są nie do przecenienia" - dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku "będą przybywać tłumy młodzieży, żeby młodzież dowiadywała się, co to znaczy kochać ojczyznę; i że to miejsce będzie miejscem dyskusji o trudnych czasach II RP" - podkreślił.

Nawiązując do obchodów rocznicowych, Duda wyraził radość z otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. "Cieszę się, że dzisiaj otwieramy ten budynek wraz wystawą stałą, bo to wspaniale, że 100-lecie Bitwy Warszawskiej jest uświetnione, najbardziej przez to muzeum i tę uroczystość" - mówił.

Podczas otwarcia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku szef MKiDN zwrócił uwagę, że budowa siedziby instytucji "rozpoczęła się na dobre dopiero pod koniec 2016 r.", by "zakończyć się w stulecie rocznicy Bitwy Warszawskiej, fundamentalnej nie tylko dla istnienia niepodległego państwa polskiego, lecz również decydującej o losach Europy".

Gliński: oddając Muzeum Józefa Piłsudskiego, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności

"Oddając to muzeum narodowi polskiemu, równocześnie, chociaż częściowo spłacamy dług wdzięczności i oddajemy hołd człowiekowi, który tak wiele uczynił dla niepodległości naszej ojczyzny. Tak oczekiwane przez wszystkich muzeum otwiera swoje podwoje, by opowiedzieć o życiu i dziele Józefa Piłsudskiego, człowieka, którego Polacy od lat wskazują jako drugiego najważniejszego rodaka w 1000-letniej historii" - powiedział Gliński.

Wicepremier przypomniał, że obecnie w Polsce realizowanych jest ponad 90 inwestycji muzealnych, wśród nich budowa Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, a także Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu. "Budując owe instytucje pamięci, nawiązujemy w oczywisty sposób do polityki pamięci, którą zapoczątkował swego czasu prezydent Lech Kaczyński, tworząc Muzeum Powstania Warszawskiego i inicjując Muzeum POLIN, ale także – jak w przypadku muzeum dziś otwieranego - spłacamy dług wobec naszych przodków, którym zawdzięczamy istnienie jako wspólnota polityczna" - podkreślił.

Dodał, że "spełniamy również nasz jak najbardziej współczesny obowiązek wobec wspólnoty, w której żyjemy" - wzmacniania jej tożsamości narodowej i kulturowej, a przez to wzmacniania jej potencjału.

Szef MKiDN podkreślił, że piątkowa uroczystość jest także "swego rodzaju uwerturą", wprowadzającą nas w celebrację obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. "My, współcześni, mamy obowiązek pamiętać, co tak naprawdę przyczyniło się do owej wiktorii nad imperium zła. Skąd, z czego pochodziły owe wartości, etos, misja, postawy i determinacja, które dały siłę zwycięzcom. Mamy obowiązek pamiętać także wobec zagrożeń świata współczesnego" - podsumował.

Jaraczewski: to muzeum, to wskaźnik, na co nas stać

Krzysztof Jaraczewski, wnuk marszałka Piłsudskiego, który jest też współtwórcą koncepcji muzeum, powiedział, że muzeum Piłsudskiego "to nie tylko miejsce pamięci, to nie lek na jej utratę, to miejsce ma specjalne znaczenie". "To coś więcej niż historia, to coś więcej niż dziedzictwo. To właśnie tu, w Sulejówku, gdzie mieszkał marszałek, są zapisane nasze geny. To miejsce okazuje nasze możliwości. To muzeum to wskaźnik na co nas stać" - podkreślił.

Zaznaczył, że chciałby, żeby w tym muzeum "każdy mógł poznać Piłsudskiego nie tylko jako marszałka, ale przede wszystkim jako człowieka".

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku przypomniał, że muzeum zostało założone przez MKiDN i Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego przed 12 laty, ale działania na rzecz tego, żeby muzeum powstało w tym miejscu zaczęły się znacznie wcześniej. "Mieszkańcy Sulejówka podejmowali pierwsze inicjatywy symboliczne w tej sprawie już w latach 80., a rodzina Józefa Piłsudskiego, następnie Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego zaczęły intensywne działania zmierzające ku temu celowi w latach 90. Mamy wobec tego prawie około 30-letni okres powstawania tego muzeum i działania na rzecz tego, żeby ono powstało" - zwrócił uwagę Supeł.

Wskazał, że jest to "muzeum sukcesu, wartości, pamięci i dialogu". Podziękował także wszystkim osobom, które były zaangażowane w jego tworzenie.

Swoją grą na fortepianie ceremonię uświetniał Aleksander Opolski.

Przed uroczystością prezydent razem z pierwszą damą oddali hołd marszałkowi, składając kwiaty przed jego pomnikiem w Sulejówku.

W Sulejówku powstał nowoczesny kompleks muzealno-edukacyjny, rodzaj "parku kulturowego", o łącznej powierzchni 4 ha. Kompleks tworzy część historyczna (Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, dworek Milusin – dom rodziny Piłsudskich w Sulejówku – dar żołnierzy dla ich wodza; Willa Bzów – dawna adiutantura; ogród i tereny zielone) oraz nowy budynek muzealny z wystawą stałą.

Kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikalne w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesnością publicznej przestrzeni nowo powstającego budynku. Ideą, wyrażoną także przestrzennie, jest współistnienie tych dwóch "serc" muzeum. Dla zwiedzających jedna wizyta będzie okazją do kontaktu z wiedzą o Piłsudskim i z dziedzictwem polskiej niepodległości.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku zostało powołane do życia w 2008 r. przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 r. przy udziale prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Dzięki zaangażowaniu wicepremiera, ministra kultury i współpracy polskiego rządu, w ciągu niespełna 4 lat udało się doprowadzić do rozpoczęcia i zakończenia budowy tego muzeum.

Muzeum zostało otwarte 14 sierpnia, w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Regularną, biletowaną działalność instytucja rozpocznie 11 listopada. 15 i 16 sierpnia zorganizowane zostaną dni otwarte, podczas których zwiedzający będą mogli bezpłatnie zobaczyć wystawę stałą Muzeum i dworek Milusin. Wizyta będzie możliwa jedynie po uprzedniej rejestracji, prowadzonej na stronie muzeumpilsudski.pl.

Placówka została w całości sfinansowana z programu rządowego oraz ze środków MKiDN. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska