Na Białorusi kolejny dzień protestów przeciwko sfałszowaniu wyborów

2020-08-18 06:13 aktualizacja: 2020-08-18, 15:19
Zwolennicy opozycji biorą udział w wiecu protestacyjnym przed gmachem parlamentu w Mińsku. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Zwolennicy opozycji biorą udział w wiecu protestacyjnym przed gmachem parlamentu w Mińsku. Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Już dziewięć dni trwają na Białorusi protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. W poniedziałek w Mińsku protestowali robotnicy, a część dziennikarzy mediów państwowych ogłosiło strajk. Wieczorem odbyły się manifestacje pod mińskimi aresztami.

W Mińsku protestowali w poniedziałek robotnicy z zakładów produkcji traktorów (MTZ), do których dołączały grupy z innych fabryk i zakładów. MTZ mówi o częściowym wstrzymaniu produkcji, strajk ogłosił też – jak podają media – m.in. Biełaruskalij w Salihorsku.

Zakłady MZKT (Mińska Fabryka Ciągników Kołowych) odwiedził w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka.

Na nagraniu, które trafiło do internetu, widać, że prezydent jest kompletnie zdezorientowany z powodu negatywnej reakcji ze strony robotników. Na ich krzyki "Odejdź, odejdź!", odpowiada: "Dziękuję". Powiedział również: Przeprowadziliśmy wybory. Dopóki mnie nie zabijecie, nie będzie innych wyborów". Oświadczył również, że jest gotów podzielić się kompetencjami szefa państwa, "jednak nie pod presją i nie poprzez ulicę".

W telewizjach państwowych również sytuacja jest niestabilna. Do strajku przystąpiło ponad 270 pracowników Biełteleradiokompanii (BT). Do protestu dołączyli się też pracownicy telewizji ONT i STW. Wszystkie stacje działają jednak na razie w normalnym trybie.

Wieczorem ludzie gromadzili się w Mińsku na Placu Niepodległości, pod aresztem śledczym na ulicy Waładarskaha, a następnie przeszli marszem przez miasto do aresztu na ulicy Akrescyna, gdzie trafiło wielu ludzi brutalnie zatrzymanych podczas protestów.

Protesty odbyły się w poniedziałek również w Homlu, Grodnie, Bobrujsku, Borysowie, Oszmianie i wielu innych miejscowościach na Białorusi.

W Witebsku i Grodnie telewizje lokalne poinformowały o protestach – poinformowano w sieciach społecznościowych.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)