Spychalski: prezydent zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego, jeśli będzie chciał konsultować pewne kwestie

2020-10-18 12:52 aktualizacja: 2020-10-19, 07:38
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rzecznik prasowy Prezydenta RP Błażej Spychalski. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Jeżeli prezydent Andrzej Duda będzie chciał konsultować pewne kwestie, to będzie zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Przypomniał, że przedstawiciele prezydenta uczestniczą w pracach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W niedzielnym programie "Kawa na ławę" w TVN24 Spychalski był pytany o to, czy w związku z rozprzestrzeniającą się epidemią w Polsce, prezydent Andrzej Duda spróbuje stanąć na czele ponadpartyjnego porozumienia i np. zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. "Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem konsultacyjno-opiniodawczym prezydenta. Jeżeli pan prezydent będzie chciał konsultować pewne kwestie, to będzie zwoływał Radę Bezpieczeństwa Narodowego" - odpowiedział Spychalski.

Zapewnił też, że prezydent jest na bieżąco konsultowany i informowany o wszelkich krokach, które są podejmowane w związku z epidemią.

"Przypominam, że jest Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ten zespół, w którym także przedstawiciele pana prezydenta - szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefowa Kancelarii Prezydenta - biorą udział. To tam podejmowane są decyzje, co do kolejnych obostrzeń, które są w Polsce wprowadzane" - mówił Spychalski.

Przypomniał też, że za dwa dni odbędzie się posiedzenie Sejmu, gdzie może się odbyć pogłębiona dyskusja o sytuacji epidemicznej w Polsce.

"Sytuacja jest trudna, natomiast na dzisiaj te fora dyskusji, które są, czy na poziomie parlamentu czy na poziomie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pana premiera - moim zdaniem - są dalece wystarczające i naprawdę nie widzę powodu zwoływać inne ciała" - mówił Spychalski. (PAP)