Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany w listopadzie zajmie się projektem dotyczącym depenalizacji

2020-11-15 08:00 aktualizacja: 2020-11-15, 08:08
Marihuana. Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Marihuana. Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT
Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany jeszcze w listopadzie zajmie się projektem dotyczącym depenalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek, a także marihuaną leczniczą i konopiami siewnymi - powiedziała PAP przewodnicząca zespołu Beata Maciejewska (Lewica).

Maciejewska przekazała PAP, że zespół zbierze się 23 listopada, a w poniedziałek przekaże tę informację członkom zespołu, w którego skład oprócz posłów Lewicy wchodzą także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji.

"Spotkamy się, aby porozmawiać o trzech projektach ustaw dotyczących zarówno marihuany leczniczej, konopi siewnych, a także marihuany stosowanej przez dorosłych do celów rekreacyjnych" - powiedziała posłanka.

Jak dodała podczas spotkania położy na stole projekt ustawy dekryminalizacji niewielkich ilości marihuany na własny użytek. "Co to są niewielkie ilości? To jest kwestią do dyskusji. Zwróciłam się do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o pokazanie, jak wyglądają te ilości na własny użytek w poszczególnych krajach Unii Europejskiej" - podkreśliła Maciejewska.

Ogólnopolska akcja "Uwolnić Mariana" pokazuje w jak trudnej sytuacji są dzisiaj pacjenci, którzy korzystają z marihuany leczniczej

Dodała, że BAS spytała także o kwestię marihuany leczniczej w innych krajach, aby zespół mógł mieć te dane przed podjęciem prac.

Jak zaznaczyła, to, że zespół zajmie się projektami, w tym dotyczącym depenalizacji, nie oznacza, że już będzie go składał w Sejmie.

Na najbliższym posiedzeniu zespołu posłowie także pochylą nad ogólnopolską akcją "Uwolnić Mariana". "Ma ona na celu pokazanie w jak trudnej sytuacji są dzisiaj pacjenci, którzy korzystają z marihuany leczniczej, która często jest niedostępna i bardzo droga" - powiedziała Maciejewska. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski