Polscy specjaliści sprawdzą skuteczność i bezpieczeństwo stosowanych w kraju terapii COVID-19

2021-01-13 14:06 aktualizacja: 2021-01-13, 14:17
Lekarz Fot. PAP/Leszek Szymański
Lekarz Fot. PAP/Leszek Szymański
Skuteczność i bezpieczeństwo różnych opcji terapii COVID-19 stosowanych w Polsce od początku epidemii sprawdzą specjaliści Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Projekt SARSTer wsparła finansowo Agencja Badań Medycznych (ABM).

Udział w projekcie zadeklarowało 30 polskich ośrodków leczących zakażenia SARS-CoV-2, w których planuje się analizę danych 10 000 chorych z rozpoznaniem COVID-19.

ABM w informacji przekazanej PAP podkreśla, że wyniki projektu SARSTer realizowanego pod kierownictwem prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLChZ) prof. dr hab. Roberta Flisiaka umożliwią ocenę skuteczności i bezpieczeństwa badanych leków w warunkach rzeczywistej praktyki klinicznej, oraz pozwolą na wskazanie optymalnych warunków leczenia.

Badane będą głównie terapie zalecane w aktualnych rekomendacjach Towarzystwa dotyczących zakażeń SARS-CoV-2, w tym leczenie takim lekami, jak remdesiwir i tocilizumab.

Projekt SARSTer to ważny element strategii walki z pandemią

„Projekt SARSTer zlecony przez Ministra Zdrowia to ważny element strategii walki z pandemią. Wnioski z badania posłużą podejmowaniu istotnych decyzji w kolejnych etapach przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2” - podkreśla cytowany w komunikacie p.o. prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

Pozyskane dzięki SARSTer dane będą na bieżąco publikowane i pozwolą na aktualizację rekomendacji PTEiLChZ, co przyczyni się do zoptymalizowania leczenia COVID-19 w warunkach polskiego systemu opieki zdrowotnej.

Polskie Towarzystwo Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prowadziło już programy  badawcze w wielu ośrodkach, w tym wciąż realizowany program EpiTer-2. Od 2015 r. pozwolił on zebrać dane dotyczące około 13 tys. chorych leczonych w Polsce z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C. Wyniki analiz pozyskane z tej bazy danych zostały już opublikowane w 13 pracach oryginalnych w renomowanych czasopismach.

„Mamy nadzieję, że wola współpracy polskich ośrodków i wcześniejsze doświadczenia pozwolą na powtórzenie tego sukcesu w  ramach projektu SARSTer” – stwierdza prof. Rober Flisiak, kierownik projektu. (PAP)

io/