Julia Przyłębska laureatką Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego

2021-03-05 14:08 aktualizacja: 2021-03-06, 20:05
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska z Nagrodą im. Grzegorza I Wielkiego 2020 przyznawaną przez "Nowe Państwo" – poinformował w piątek portal "Niezależna.pl".

"Do znamienitego grona naszych Laureatów dołącza właśnie Pani Sędzia Julia Przyłębska. Tym wyróżnieniem chcemy docenić odwagę Pani Prezes (…), z jaką stoi Ona na straży porządku prawnego Rzeczypospolitej. W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej" – uzasadniła w "Niezależnej" wybór red. Katarzyna Gójska, redaktor naczelna miesięcznika "Nowe Państwo".

Miesięcznik "Niezależna Gazeta Polska – Nowe Państwo" od kilkunastu lat przyznaje Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego.

"Powołując to wyróżnienie, kolegium redakcyjne chciało zwrócić uwagę na znaczenie prawdy w życiu publicznym i w sposób szczególny honorować tych, którzy stają w jej obronie. Stąd pomysł, by jego patronem był wybitny papież, którzy przeszedł do historii m.in. jako bezkompromisowy wróg wszelkiej manipulacji i wszelkiego kłamstwa" – czytamy na portalu.

"Trybunał Konstytucyjny oparł się potężnemu naciskowi proaborcyjnego lobby, które tym razem objawiło się w Polsce w formie wulgarnych protestów. Pokazał, iż sąd w państwie prawa stoi na gruncie prawa, a nie pod presją takich czy innych grup wpływu. To cenna lekcja – postkomunistyczne polskie sądy przez cały okres III RP działały dokładnie odwrotnie. Można śmiało powiedzieć, iż przede wszystkim spełniały zapotrzebowania swoich politycznych patronów i stały na straży ich interesów. Doceniamy także postawę naszej Laureatki – przyszło Jej bowiem zapłacić bardzo wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią. Skala pogardy, nienawiści, a przy tym wulgarność tej napaści są doprawdy przerażające. Nie mamy jednak wątpliwości, iż gwałtowność tego ataku nie wpłynie na pracę kierowanego przez Panią Prezes Trybunału Konstytucyjnego ani na odwagę wydawania orzeczeń zgodnych jedynie z literą obowiązującego prawa" - uzasadniono wybór.

Laureaci Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego w poprzednich latach

W 2008 roku nagrodę otrzymał Krzysztof Czabański. „Szukaliśmy kogoś, kto odcisnął piętno na rynku mediów, kto trwale zmienił w Polsce standardy. Taką osobą jest bez wątpienia Krzysztof Czabański" - mówił Tomasz Sakiewicz podczas wręczania wyróżnienia. Redaktor naczelny "Niezależnej Gazety Polskiej" podkreślał, że prezes Czabański uczynił z Polskie Radia stację, w której mogą wypowiadać się osoby o różnych poglądach. W 2009 roku wyróżnienie otrzymał prezydent Lech Kaczyński za zaangażowanie w rozwiązanie konfliktu w Gruzji. W 2012 laureatem został Antoni Macierewicz, który, jak argumentowano, "od kilkudziesięciu lat konsekwentnie oczyszcza naszą rzeczywistość z komunistycznych kłamstw". W 2013 roku  wyróżniony został Jan Olszewski. „Determinacja Jana Olszewskiego w oswobadzaniu Polski z pęt podległości wobec Moskwy, w ujawnianiu prawdy o naszej najnowszej historii nie tylko uświadomiła bardzo wielu Polakom siłę komunistycznych powiązań, ale przede wszystkim była zachętą do zabiegania o Rzeczpospolitą bez balastu PRL – w każdym wymiarze” – argumentowano. W 2014 roku nagrodę otrzymał Bogdan Chazan, który "miał odwagę stanąć w obronie tego, którego zabicie znaczna część mediów, polityków, osób publicznych uznała za oczywistość i przedstawiała – o zgrozo – jako akt miłosierdzia", w głośniej „sprawie profesora Chazana”.  W 2017 roku wyróżnienie otrzymał Sławomir Cenckiewicz za pokazywanie opinii publicznej "czym naprawdę był komunistyczny twór o nazwie PRL". W 2019 roku laureatem został  Ryszard Legutko za „wcielenie się w rolę +politycznego fightera+ z Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślono, naukowcy nie zawsze sprawdzają się na politycznych salonach, a profesor Legutko potrafił znaleźć swoje miejsce w polityce. Z naukowego świata zabrał to, co wartościowe i przydatne - jak erudycja czy inteligenta ironia. Dziś polska racja stanu w Parlamencie Europejskim ma twarz profesora Ryszarda Legutko" - podkreślano. Ponadto, wśród laureatów Nagrody im. Grzegorza I Wielkiego są: Tadeusz Isakowicz-Zaleski (2007), ks. Stanisław Małkowski (2011), Krzysztof Wyszkowski (2013), Bogusław Nizieński (2015) oraz Andrzej Gwiazda (2018) 

mst/