Halowe Mistrzostwa Europy w Toruniu. Lewandowski i Haratyk ze srebrnymi medalami

2021-03-05 21:39 aktualizacja: 2021-03-06, 09:20
Marcin Lewandowski dobiegł do mety jako drugi, ale na krótko został halowym mistrzem Europy w biegu na 1500 m. Pierwszy Norweg Jakob Ingebrigtsen został zdyskwalifikowany, ponieważ na pierwszym łuku stracił równowagę i postawił stopę poza tor. Po protestach Norwegów Lewandowski został ze srebrem. Wcześniej srebro w pchnięciu kulą zdobył Michał Haratyk

"Lewy"  tylko przez kilka godzin cieszył się złotem i obroną tym samym tytułu sprzed dwóch lat w Glasgow. Tam jednak pierwszy na mecie. Tym razem to Norweg był szybszy, ale po dyskwalifikacji stracił złoty medal. Protesty ekipy jednak po kilku godzinach znów zmieniły klasyfikację. Piąty był Michał Rozmys.

Lewandowski uzyskał czas 3.38,06 i przegrał z Ingebrigtsenem o pół sekundy. Drugi z Polaków osiągnął 3.40,11. Na dwóch pozostałych stopniach podium staną Hiszpanie Jesus Gomez - 3.38,47 i Ignacio Fontes - 3.39,66.

Brązowy medalista mistrzostw świata z Dauhy (2019) Lewandowski od samego początku "trzymał" się Norwega, który był faworytem. Ingebrigtsen postanowił zatem sam poprowadzić bieg i bardzo szybko wraz z Polakiem oderwali się od pozostałych rywali. Walka trwała do samego końca, ale Norweg nie oddał pierwszego miejsca. Dopiero kilka minut później dowiedział się o dyskwalifikacji.

Michał Haratyk zdobył srebrny medal. Pierwszy dla Polski na tych mistrzostwach

Kulomiot Michał Haratyk zdobył srebrny medal halowych mistrzostw Europy w Toruniu. W najlepszej próbie uzyskał 21,47 i przegrał o 15 cm z Czechem Tomasem Stankiem. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w imprezie, która potrwa do niedzieli.

Haratyk bronił w Toruniu tytułu i do piątej kolejki prowadził w konkursie, dzięki uzyskanemu w trzecim podejściu wynikowi 21,33. Walka jednak była wyrównana i trwała do samego końca. Gdy Stanek pchnął 21,62 m, Polak poprawił się na 21,47, ale to było za mało na wyprzedzenie rywala. W ostatniej kolejce zawodnik KS Sprint Bielsko-Biała i rekordzista kraju osiągnął 21,21.

W ostatnich dwóch edycjach HME reprezentacja Polski wygrała klasyfikację medalową.(PAP)