O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Nasz Dziennik": 100 lat temu redemptoryści przybyli do Torunia

Sto lat temu redemptoryści przybyli do Torunia - przypomina czwartkowy "Nasz Dziennik" przed przypadającym w piątek okrągłym jubileuszem zakonu w tym mieście.

Toruń, ulica Szeroka (L), i ulica Łazienna (P) Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Toruń, ulica Szeroka (L), i ulica Łazienna (P) Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Gazeta zapowiada, że w toruńskiej parafii św. Józefa uroczystą mszę św. poprowadzi biskup toruński Wiesław Śmigiel, a wśród gości - oprócz samych zakonników i współpracowników zakonu - mają się znaleźć m.in. przedstawiciele władz samorządowych.

"Redemptoryści przybyli do Torunia i osiedlili się na Stawkach, gdzie zakupili hotel, który przystosowali na niższe seminarium duchowne. "Od początku zawierzyli to dzieło św. Józefowi. Stąd te związki są bardzo wyraźne i parafia nosi tytuł św. Józefa" - tłumaczy w dzienniku przełożony zakonu w tym mieście o. Wojciech Zagrodzki.

Do obecnej lokalizacji na toruńskich Bielanach przeniesiono się ze względu na to, że pierwotne miejsce szybko rozrastało się, ale też było niebezpieczne, ze względu na pobliski poligon i przypadkowy ostrzał - objaśnia redemptorysta dzieje zakonu w Toruniu w czwartkowym "NDz". (PAP)

liv/

Zobacz także

  • Siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Rafał Guz
    Siedziba Trybunału Konstytucyjnego. Fot. PAP/Rafał Guz

    Niemieckie media o wyroku TSUE ws. TK: kto nie chce pozostać w UE, może z niej odejść

  •  Białoruski działacz społeczny, polityk, obrońca praw człowieka i więzień polityczny Aleś Bialacki. Fot. PAP/	Valdemar Doveiko
    Białoruski działacz społeczny, polityk, obrońca praw człowieka i więzień polityczny Aleś Bialacki. Fot. PAP/ Valdemar Doveiko

    Białoruskie media. Deportowani na Ukrainę więźniowie polityczni są w drodze do Polski

  • Flagi Unii Europejskiej. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET
    Flagi Unii Europejskiej. Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

    Zagraniczne media krytycznie o UE ws. relacji z Trumpem. „Ile jeszcze potrzeba pobudek”

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/Graeme Sloan
    Donald Trump Fot. PAP/EPA/Graeme Sloan

    Niepokojące doniesienia na temat planu USA. „Gospodarcza wersja Jałty”

Serwisy ogólnodostępne PAP