O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Andżelika Borys i Irena Biernacka z formalnymi zarzutami za „podżeganie do nienawiści”

Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżelika Borys oraz szefowa struktur tej organizacji w Lidzie, Irena Biernacka, usłyszały w piątek w Mińsku zarzuty w ramach sprawy karnej o „podżeganie do nienawiści” - Informuje portal Znadniemna.pl, powołując się na bliskich polskich działaczek.

Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Fot. PAP/Paweł Supernak
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. Fot. PAP/Paweł Supernak

W czwartek zarzuty postawiono innym członkom kierownictwa ZPB, Andrzejowi Poczobutowi i Marii Tiszkowskiej.

Postępowanie wobec aktywistów Związku Polaków na BIałorusi

Więcej

 Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Adwokaci spotkali się z Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem

Wobec czworga aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu kodeksu karnego Białorusi (art. 130 p. 3), który mówi o „celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym”.

Chodzi o działania, którym „towarzyszy przemoc” lub które są popełnione przez osoby piastujące stanowiska. Punkt 3 dotyczy powyższych działań realizowanych przez grupę osób lub prowadzących do nieumyślnego spowodowania śmierci lub innych poważnych konsekwencji.

Prokuratura interpretuje działania aktywistów ZPB jako „rehabilitację nazizmu”. Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Borys, Biernacka, Poczobut i Tiszkowska przebywają w mińskim areszcie Waładarka.

Postępowanie z tego samego artykułu toczy się wobec działaczki polskiej z Brześcia Anny Paniszewej. Według Biełsatu zarzuty postawiono jej jeszcze w środę.

Aktywiści uznani za więźniów politycznych

Więcej

Andrzej Poczobut. PAP/Rafał Guz
Andrzej Poczobut. PAP/Rafał Guz

Zatrzymanie Andrzeja Poczobuta. Jego adwokatka nie miała jeszcze do niego dostępu

Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali w środę za więźniów politycznych. W sumie na Białorusi jest ich 323, a ich liczba ciągle rośnie na fali represji po protestach przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci. (PAP)

Justyna Prus

kgr/

Zobacz także

  • Andrzej Poczobut, Justyna Prus. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Andrzej Poczobut, Justyna Prus. Fot. PAP/Przemysław Piątkowski
    Specjalnie dla PAP

    Andrzej Poczobut: funkcjonariusze więzienni biegali i mówili do siebie, że Ukraińcy uciekają

  • Andrzej Poczobut, Justyna Prus. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Andrzej Poczobut, Justyna Prus. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Specjalnie dla PAP

    Andrzej Poczobut: gdyby chodziło tylko o mnie, wyjechałbym w 2021 r., byłbym grubszy i bardziej uśmiechnięty

  • Akcja solidarnościowa z więzionym przez reżim Łukaszenki dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Fot.  PAP/Artur Reszko
    Akcja solidarnościowa z więzionym przez reżim Łukaszenki dziennikarzem i działaczem Związku Polaków na Białorusi Andrzejem Poczobutem. Fot. PAP/Artur Reszko

    Szef BAŻ: Andrzej Poczobut jedną z najbardziej znaczących postaci wśród więźniów politycznych

  • Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Valdemar Doveiko
    Swiatłana Cichanouska. Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Cichanouska o uwolnieniu Poczobuta: to wielki dzień dla nas wszystkich

Serwisy ogólnodostępne PAP