Minister Rau: Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności

2021-04-08 13:40 aktualizacja: 2021-04-08, 19:42
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. TT/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau Fot. TT/Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP
Ukraina ma prawo się bronić - oznajmił podczas czwartkowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau. Polskie MSZ przekazało, że Rau i minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba rozmawiali o eskalacji napięcia wzdłuż ukraińskiej granicy i budowie gazociągu Nord Stream 2.

W czwartek rano polskie MSZ poinformowało, że minister Rau złoży tego dnia "nadzwyczajną, pilną" wizytę w Kijowie i będzie ona związana z zagrożeniem pokoju u granic Ukrainy.

Na początku czwartkowego spotkania Rau i Kułeba oddali cześć pamięci tysięcy ofiar rosyjskiej agresji na Ukrainie pod murami Soboru Michajłowskiego w Kijowie.

W Donbasie, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, obserwowana jest eskalacja konfliktu. Według strony ukraińskiej Rosja zwiększa liczebność swych wojsk przy granicy z Ukrainą.

Następnie ministrowie spraw zagranicznych Polski i Ukrainy omówili "zagrożenia dla pokoju w Europie wynikające z eskalacji napięcia wzdłuż północnego i wschodniego odcinka granicy Ukrainy i na okupowanym Krymie oraz z budowy Nord Stream 2" - przekazało polskie MSZ na Twitterze. Jak dodano, podczas wizyty minister Rau podkreślił: "Ukraina ma prawo się bronić!”.

Polska i Ukraina oraz państwa bałtyckie, a także USA, sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. Krytycy tego projektu wskazują, że zwiększy on zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Jak podało polskie MSZ, "minister Rau zapewnił, że Ukraina nie jest osamotniona w obronie swej suwerenności, integralności terytorialnej i nienaruszalności granic". 

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

liv/mmi