Niedzielski: w pięciu województwach utrzymujemy dotychczasowe obostrzenia

2021-04-21 15:07 aktualizacja: 2021-04-22, 08:49
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Mateusz Marek
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Mateusz Marek
W województwach, w których mamy sytuację trudną, czyli w województwach: śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister podkreślał na konferencji prasowej w Warszawie, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić "pewne poluzowania".

"W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudna - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas" - poinformował szef MZ.

"Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie ten wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę; po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza" - dodał.

Niedzielski: od 26 kwietnia w 11 województwach przywrócone funkcjonowanie salonów urody i fryzjerów

Od poniedziałku 26 kwietnia w jedenastu województwach przywrócone zostanie funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów zakładów kosmetycznych - poinformował minister zdrowia.

Na konferencji prasowej szef MZ poinformował, że w jedenastu województwach mniej obecnie dotkniętych epidemią od poniedziałku 26 kwietnia zostanie przywrócone funkcjonowanie salonów urody, fryzjerów i zakładów kosmetycznych.

"Te zmiany są delikatnym krokiem, który na najbliższy tydzień ma zdefiniować sposób funkcjonowania. Jest to krok bardzo ostrożny, bo jesteśmy w sytuacji cały czas bardzo dużego obłożenia szpitali i respiratorów" - zaznaczył Niedzielski.

Niedzielski: od poniedziałku w klasach 1-3 nauka hybrydowa w części województw

W jedenastu województwach od poniedziałku przywracamy naukę w systemie hybrydowym w klasach 1-3 - zapowiedział minister zdrowia.

"We wszystkich 11 województwach, zaczynając od małopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, podlaskiego i lubuskiego - to są województwa, gdzie przywracamy od najbliższego poniedziałku naukę w systemie hybrydowym" - oświadczył minister.

Wskazał, że hybrydowe nauczanie ma dotyczyć klas 1-3.

Infografika PAP/Maciej Zieliński

Niedzielski: apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą

Można powiedzieć, że apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą; cały czas jednak zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie - mówił minister zdrowia.

Minister zwracał uwagę na informację o liczbie zakażeń koronawirusem podaną w środę. "Liczba zakażeń wynosząca blisko 14 tysięcy oznacza kontynuację trendu spadkowego, jeżeli chodzi o nowe zachorowania. Średnia z ostatniego tygodnia zbliżyła się również do tego poziomu 14 tysięcy. Widzimy więc, że systematycznie nowe zakażenia maleją" - mówił.

Niedzielski dodał, że poprawia się też sytuacja w szpitalach. Jak stwierdził, przez ostatni tydzień obserwujemy zmniejszenie obłożenia łóżek o ponad 3 tys., a we wtorek "mieliśmy taki dzień, że to zmniejszenie liczby łóżek przekroczyło wartość 1200 mniej netto łóżek obłożonych w systemie jednego dnia".

Szef MZ oświadczył, że pozytywne informacje płyną też, jeśli chodzi o liczbę badań. Jak wskazał liczba badań na obecność koronawirusa maleje, choć - jak zaznaczył - utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. "Widzimy też bardzo wyraźny spadek, jeżeli chodzi o liczbę zlecanych badań przez lekarzy POZ" - mówił.

Dodał, że w ostatnich dwóch tygodniach mamy do czynienia z redukcją zleceń o blisko 1/3.

"Można powiedzieć, że pewne apogeum jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń tej III fali mamy za sobą. Również za sobą, wydaje się, że mamy apogeum hospitalizacji, które miało miejsce mniej więcej dwa tygodnie temu. Ta infrastruktura szpitalna, która walczy z covidem jest teraz nieco odciążona, ale w obu tych sytuacjach trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że cały czas zarówno poziom zakażeń, jak i poziom hospitalizacji utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie" - podkreślił Niedzielski.

Niedzielski: cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów

Cały czas mamy bardzo wysokie poziomy zakażeń, hospitalizacji i zgonów - podkreślił minister zdrowia. Jak jednak przyznał, wydaje się, że apogeum mamy za sobą.

Jak ocenił Niedzielski, apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą. "Najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów" - zaznaczył.

"Tutaj, jeżeli popatrzymy na trendy, to wydaje się również apogeum, jeżeli chodzi o odwzorowanie fali, mamy również za sobą" - dodał minister. Przytoczył dane, że w ubiegłym tygodniu w środę było ponad 800 zgonów, a obecnie jest to 740.

"Jeżeli patrzymy na te trendy, które przede wszystkim odnoszą bieżący stan do stanu sprzed 7 dni, to wydaje się, że apogea, zarówno w zakresie liczby zachorowań, hospitalizacji, jak i również zgonów mamy za sobą" - dodał szef MZ.

Jak jednak zauważył, "cały czas mamy bardzo wysokie poziomy - zarówno zakażeń, zarówno hospitalizacji, jak i również zgonów".

Niedzielski: najtrudniejsza sytuacja epidemiczna w woj. śląskim; najlepsza - w woj. podlaskim

Sytuacja epidemiczna w poszczególnych regionach  Polski jest zróżnicowana; najtrudniejsza jest w woj. śląskim, gdzie jest najwyższy wskaźnik zachorowań na 100 tys. mieszkańców; najlepsza na Podlasiu - przekazał minister zdrowia.

Jak dodał, najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w woj. śląskim, gdzie wskaźnik średniej dziennej liczby zakażeń waha się w granicach 50. "W drugiej kolejności mamy woj. dolnośląskie, gdzie ten wskaźnik wynosi 46,5; w dalszej kolejności mamy województwo wielkopolskie i łódzkie, które mają te wskaźniki rzędu 40 i więcej oraz województwo opolskie z poziomem 38,3" - poinformował szef resortu zdrowia.

Najlepsza sytuacja pod względem liczby zachorowań jest natomiast w woj. podlaskim - tam wskaźnik wynosi 22,2. "Mamy również woj. podkarpackie, gdzie ten wskaźnik wynosi 22,5 i mamy woj. warmińsko-mazurskie, gdzie wskaźnik jest na poziomie 23,7" - przekazał Niedzielski.

Zróżnicowana jest także sytuacja w szpitalach. "Obłożenie łóżek przy średniej kraju na poziomie mniej więcej 67 proc. waha się od poziomu 46 proc. w woj. podlaskim do ponad 77 proc. w woj. śląskim" - zaznaczył minister.

Jak dodał, podobnie jest w kwestii dostępności respiratorów. "To obłożenie jest nieco wyższe - powyżej 70 proc. w skali kraju, ale obserwujemy też zróżnicowanie regionalne - od 52 proc. w woj. warmińsko-mazurskim do 84 proc. w woj. śląskim" - dodał szef MZ. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Marta Rawicz

mst/