W pełni zaszczepionych jest prawie 2,5 miliona Polaków

2021-04-24 07:03 aktualizacja: 2021-04-24, 14:54
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Prawie 2,5 mln Polaków jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19. Są to osoby, które otrzymały obie dawki szczepionki lub przyjęły jednodawkowy preparat Johnson & Johnson. Od soboty na szczepienia mogą zapisywać się osoby z rocznika 1973.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że w Polsce w sumie wykonane zostało ponad 10 mln szczepień przeciw COVID-19.  Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień przyspiesza i zachęcił wszystkich do rejestracji. Podziękował też osobom zaangażowanym w szczepienia obywateli.

Wolne terminy na szczepienia przeciw koronawirusowi

Z danych rządowych wynika, że częściej na szczepienie decydują się kobiety – wykonano im 5,87 mln iniekcji, a mężczyznom – 3,93 mln.

Najwięcej szczepień wykonano w woj. mazowieckim (1,5 mln), śląskim (1,1 mln) i wielkopolskim (8,5 mln). Najmniej w woj. opolskim (238 tys.), lubuskim (258 tys.) i świętokrzyskim (276 tys.).

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz w piątek zaapelował do seniorów o przepisywanie się na wcześniejsze terminy w kwietniu.

"Mamy wolne terminy wcześniej niż seniorzy są obecnie zapisani. Prosimy o dzwonienie na infolinię. Konsultanci na infolinii będą państwa przepisywać na wcześniejsze terminy" – poinformował.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak przekazał w piątek, że Europejska Agencja Leków zaleca dalsze podawanie drugiej dawki szczepionki Vaxzevria – preparatu przeciw COVID-19 od AstryZeneki – od 4 do 12 tygodni po podaniu pierwszej dawki.

Jakimi preparaty stosuje się przeciw koronawirusowi?

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że 44 proc. respondentów chce się zaszczepić przeciw COVID-19, 30 proc. nie ma takiego zamiaru. 21 proc. badanych podało, że już się zaszczepiło. Badanie pokazało też, że dla 61 proc. deklarujących zamiar zaszczepienia się ma znaczenie, jaką szczepionkę przyjmą, dla 34 proc. jest to bez znaczenia, a 5 proc. nie ma zdania na ten temat.

Polscy pacjenci otrzymują cztery szczepionki przeciw COVID-19. Preparat opracowany przez Janssen Pharmaceutica NV, firmę z pionu farmaceutycznego Johnson & Johnson, jako jedyny wymaga podania jednej dawki. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe.

Od początku szczepień zanotowano w Polsce 6539 niepożądanych odczynów poszczepiennych tzw. NOP, w większości objawiających się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia. Zutylizowano łącznie 10 661 dawek szczepionek.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

kgr/