Rząd luzuje obostrzenia. Otwarcie handlu, części gastronomii i powrót uczniów do szkół

2021-04-28 10:19 aktualizacja: 2021-04-28, 19:54
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Rafał Guz
Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień. Do odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. - Dane dotyczące zakażeń pozwalają na decyzje dotyczące odmrażania gospodarki - wskazał szef rządu.

"To jest cały czas bardzo groźna choroba. Choć trzecia fala się przełamała wciąż mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą zgonów" - mówił Morawiecki. " Chcemy, by nasza gospodarka wróciła na normalne tory w sposób naturalny" - dodał premier.

 

"Od 4 maja otwarcie galerii handlowych, budowalnych, meblowych, w reżimie sanitarnym otwarte będą galerie sztuki i muzea, nastąpi też powrót uczniów do szkół z klas I-III. Od 8 maja otwarte hotele w reżimie sanitarnym. Od 29 maja uczniowie wszystkich klas będą uczyć się stacjonarnie, natomiast od 15 maja otwarte ogródki na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Od 29 maja otwarcie restauracji; max. obłożenie 50 proc. lokalu; będzie możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii, limit do 50 osób; otwarte kina i teatry,max. obłożenie 50 proc. placówki" - mówił premier. 

"Dane, które otrzymujemy, dotyczące zakażeń, pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrożeniem gospodarki. To są dane, które dają pewne podstawy do ostrożnego optymizmu" - oświadczył Morawiecki. "Zapewne najgorsze jeśli chodzi o zakażenia za nami" - podkreślił. 


"Od 15 maja zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach" - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, od 15 maja sport dozwolony będzie w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Dopuszczalne max. 25 proc. publiczności. 

Minister podał również, że od 4 maja następują zmiany dot. limitu osób w świątyniach: 1 osoba na 15 m2. 

Z kolei - jak dodał - od 29 maja możliwe będzie uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness. Zostaną także otwarte solaria: limit 1 osoba na 15m2. (PAP)