Trzaskowski liczy na odbudowanie współpracy z Lewicą

2021-05-07 12:33 aktualizacja: 2021-05-07, 13:52
Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski Fot. PAP/Rafał Guz
Prezydent Warszawy i lider ruchu Wspólna Polska Rafał Trzaskowski wyraził w piątek nadzieję, że Koalicji Obywatelskiej uda się wkrótce odbudować współpracę z Lewicą po to, by - jak mówił - wzmacniać opozycję. Według niego podstawą odnowionej współpracy mogłaby się stać ustawa wdrożeniowa KPO.

O woli budowania koalicji z PSL i Polską 2050 Szymona Hołowni mówił w czwartek w Polsat News lider PO Borys Budka.

Trzaskowski pytany o te słowa na konferencji prasowej w Szczecinie, również zadeklarował, że chciałby współpracy z ludowcami, ugrupowaniem Hołowni oraz Lewicą. "Jestem absolutnie przekonany, że w momencie kiedy opadnie trochę kurz po tym, co się działo w ostatnich dniach, ta współpraca wróci do normalności i będziemy razem działali nad tym, żeby opozycję wzmacniać" - zaznaczył lider Wspólnej Polski.

Wyraził nadzieję, że zgodnie z deklaracjami polityków Lewicy, podstawą odnowionej współpracy będzie ustawa wdrażająca Krajowy Plan Odbudowy (dokument opisujący sposób wydatkowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy).

Trzaskowski został też zapytany czy jego najnowszy projekt, który promował w Szczecinie, Campus "Polska Przyszłości" może przekształcić się w przyszłości w partię polityczną. "Campus Polska Przyszłości jest organizowany dla młodego pokolenia, przede wszystkim odpowiada na ich zapotrzebowanie aktywności" - wyjaśnił Trzaskowski. Wyraził nadzieję, że stanie się on wydarzeniem cyklicznym.

Wspólna Polska ma nie być partią polityczną 

Dodał, że ruch Wspólna Polska, jako m.in. forum konsolidacji samorządowców, również nie ma być partią polityczną. "Wręcz przeciwnie - ma być uzupełnieniem dla opozycji, która pracuje w trochę innym rytmie. Ma też dać szansę stania się taką przestrzenią, w której będziemy mogli wszyscy rozmawiać i realizować wspólne przedsięwzięcia" - podkreślił prezydent stolicy.

Zapowiedział, że do tych wspólnych przedsięwzięć będzie zapraszał zarówno ludzi niezaangażowanych do tej pory, jak i polityków opozycji. Celem - jak podkreślił - ma być budowa wzajemnego zaufania, a nie tworzenie nowych bytów, czy podziałów. "Na tym nam zależy, żeby się przede wszystkim wzmacniać i ze sobą współpracować, rozszerzać, sprawić, by jak najwięcej ludzi aktywnych pozostawało w orbicie całej opozycji - miejmy nadzieję, że już niedługo zjednoczonej" - zaznaczył Trzaskowski.

Campus Polska Przyszłości to przedsięwzięcie organizowane przez ruch Wspólna Polska. W Campusie, który odbędzie się w sierpniu w Olsztynie, ma wziąć udział około tysiąca osób.

Po napięć między Lewicą a Koalicją Obywatelską doszło w zeszłym tygodniu po tym jak Lewica porozumiała się z Prawem i Sprawiedliwością w sprawie kształtu Krajowego Planu Odbudowy. (PAP)

Autorzy: Marta Rawicz, Kacper Reszczyński
io/