Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal podczas pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie

2021-05-18 19:34 aktualizacja: 2021-05-19, 07:19
Katarzyna Wasick, czasem 24,17 s, zdobyła srebrny medal na 50 m stylem dowolnym podczas pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie. Polka, która poprawiła własny rekord kraju, finiszowała ex aequo z Dunką Pernille Blume. Wygrała Holenderka Ranomi Kromowidjojo - 23,97.

29-letnia Wasick, która odniosła największy sukces w karierze, od początku mistrzostw prezentowała się bardzo dobrze i łącznie trzykrotnie poprawiała własny rekord kraju. W poniedziałkowych, porannych eliminacjach miała czwarty czas, a w wieczornym półfinale trzeci, ustępując tylko Blume i Kromowidjojo.

Dunka i Holenderka to rywalki z absolutnej światowej czołówki. Kromowidjojo jest mistrzynią olimpijską na tym dystansie z Londynu (2012), a Blume z Rio de Janeiro (2016).

Po starcie Kromowidjojo szybko osiągnęła niewielką przewagę, którą utrzymała do końca. Za nią trwała zacięta walka. Wasick i Blume dotknęły ściany równocześnie, a 0,12 s po nich dokonała tego Rosjanka Maria Kamieniewa.

Wasick już wcześniej w tej konkurencji wypełniła minimum na igrzyska w Tokio.

To pierwszy medal dla Polski w tych zawodach. Łącznie biało-czerwoni w mistrzostwach Europy tej rangi wywalczyli 56 krążków - 19 złotych, 17 srebrnych i 20 brązowych.

Najbardziej utytułowana jest Otylia Jędrzejczak, która w dorobku ma 10 medali - pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe.

Rywalizacja w stolicy Węgier potrwa do niedzieli.(PAP)

io/