O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Tadeusz Kościński: porozumienie UE dotyczące raportowania zysków przez największe firmy sukcesem Polski

Zawarte przez UE porozumienie ws. raportowania przez międzynarodowe koncerny zysków według krajów to sukces Polski, zwycięstwo nad tymi, którzy przedkładają zyski międzynarodowych firm nad interesy milionów obywateli UE - komentuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Rafał Guz
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Fot. PAP/Rafał Guz

Jak poinformowało Ministerstwo Finansów w piątkowym komunikacie przekazanym PAP, Unia Europejska zawarła w czwartek porozumienie zmuszające międzynarodowe koncerny do raportowania zysków według krajów - przeciwna była Irlandia. Zgodnie z nim, przedsiębiorstwa z siedzibą w UE (lub filie), których obroty przekraczają 750 mln euro, będą musiały publicznie zgłaszać liczbę pracowników, obroty netto, zyski, zapłacony podatek od osób prawnych oraz charakter działalności w poszczególnych państwach członkowskich Unii.

Porozumienie odnośnie raportowania zysków zapewnia przejrzystość podatkową

"Zawarte porozumienie to duży sukces Polski. Od kilku lat postulowaliśmy o wprowadzenie wspomnianego raportowania. Na każdym kroku na forum unijnym o taką przejrzystość podatkową dla międzynarodowych korporacji, postulował premier Mateusz Morawiecki" - powiedział, cytowany w komunikacie szef resortu finansów Tadeusz Kościński.

„Kilka lat temu podobne porozumienie zablokowały niektóre państwa członkowskie Unii, które przyciągają korporacje niższymi stawkami podatkowymi. Nie poddaliśmy się, premier Morawiecki cały czas podejmował temat konieczności raportowania zysków według krajów z siedzibą w UE lub ich filie. Wspomniane porozumienie to zwycięstwo nad tymi, którzy przedkładają zyski międzynarodowych przedsiębiorstw nad interesy milionów obywateli Unii Europejskiej” – dodał minister. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

kgr/

Zobacz także

  • Ursula von der Leyen. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS
    Ursula von der Leyen. Fot. EPA/OLIVIER MATTHYS

    Premierzy sześciu krajów, w tym Polski, apelują do szefowej KE o rewizję polityki dotyczącej aut

  • Federica Moghereini, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Federica Moghereini, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Była szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zatrzymana

  • Andrius Kubilius. Fot. PAP/Paweł Supernak
    Andrius Kubilius. Fot. PAP/Paweł Supernak

    KE zaproponowała „wojskowe Schengen”. Kubilius: logistyka wygrywa wojny

  • Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/	HANNIBAL HANSCHKE
    Kaja Kallas. Fot. PAP/EPA/ HANNIBAL HANSCHKE

    Szefowa unijnej dyplomacji o dywersji na kolei w Polsce: ataki Rosji stają się coraz bardziej bezczelne

Serwisy ogólnodostępne PAP