O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Premier: za rok, dwa na służbę zdrowia będzie wydawanych dwukrotnie więcej środków niż w 2015 roku

Poprawa funkcjonowania służby zdrowia jest jednym z fundamentalnych celów w Polskim Ładzie - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że za rok, dwa na służbę zdrowia będzie wydawanych dwukrotnie więcej środków niż w 2015 r.

Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Gminnym Centrum Kultury i Sztuki w Trzebnicy Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier odwiedził w sobotę Trzebnicę (woj. dolnośląskie), gdzie mówił o założeniach Polskiego Ładu. Jak zaznaczył, jednym z fundamentalnych celów programu jest poprawa funkcjonowania służby zdrowia. Wymienił, że Polski Ład przewiduje m.in. budowę Krajowej Sieci Onkologicznej z wielkim centrum onkologicznym we Wrocławiu oraz Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Plany odnośnie zmian w służbie zdrowia

Więcej

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Premier Mateusz Morawiecki. Fot. PAP/Maciej Kulczyński

Premier: grzechem III RP było oparcie modelu gospodarczego o konsumpcję, kredyt płynący z zagranicy

Szef rządu przypomniał, że program zakłada też powstanie Centrum Obsługi Pacjentów, zniesienie limitów u specjalistów oraz mierzenie jakości służby zdrowia. "Chcemy wiedzieć, że jesteśmy leczeni właściwie. Dlatego będziemy mierzyć jakość służby zdrowia" - wskazał.

Poinformował, że środki na poprawę funkcjonowania służby zdrowia wyniosą do 6 proc. PKB w ciągu dwóch lat i do 7 proc. PKB w ciągu sześciu najbliższych lat. "To bezprecedensowa zmiana. Za rok, dwa będzie to dwukrotnie więcej środków wydawanych na służbę zdrowia niż w 2015 r. Proszę zobaczyć na skalę" - zaznaczył Morawiecki.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

autor: Karolina Mózgowiec, Piotr Doczekalski

kgr/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. AdobeStock/OMEGA
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. AdobeStock/OMEGA

    Pierwszy raport o zarobkach lekarzy już w październiku? Prezes AOTMiT o szczegółach

  •  Gabinet lekarski. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
    Gabinet lekarski. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki

    NIK: kontrola zatrudnienia i wynagradzania personelu medycznego powinna zacząć się w lipcu

  • Aleksandra Owca. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
    Aleksandra Owca. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Współprzewodnicząca Partii Razem: lekarze powinni mieć umowę o pracę i zakaz konkurencji

  • Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Premier o środkach na ochronę zdrowia. Zwrócił się do NIK o kontrolę

Serwisy ogólnodostępne PAP