Minister zdrowia: każdy po pandemii powinien wykonać bilans zdrowia

2021-06-28 15:19 aktualizacja: 2021-06-28, 16:38
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
Bardzo ważne jest, żeby po pandemii, po tym okresie braku czy zmniejszonej aktywności, wykonać bilans zdrowia - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazał, że odpowiednie przygotowanie zdrowotne jest również ważne przy kolejnych falach pandemii.

Minister zdrowia pytany na konferencji prasowej o program badań profilaktycznych dla Polaków w wieku od 40 lat i więcej, który ma ruszyć 1 lipca, podkreślił, że "to jest bardzo ważne, żeby po pandemii, po tym okresie braku czy zmniejszonej aktywności, po okresie izolacji, wykonać bilans zdrowia".

Konieczne jest odpowiednie przygotowanie na potencjalny wzrost zakażeń

"Jak się okazuje przygotowanie do pandemii, czy do kolejnej fali to nie są tylko działania logistyczne, organizacyjne, to jest również kwestia tego, jak zdrowotnie przygotowujemy się na konfrontację z np. wzrostem zakażeń" - wskazał.

Przypomniał, że program rusza 1 lipca. "My w zasadzie już jesteśmy gotowi przede wszystkim pod kątem ankiety, którą trzeba będzie wypełnić, zanim się skierowanie na badanie otrzyma. Ta ankieta może być wypełniona w dwójnasób, ale oczywiście zrobiliśmy to tak, żeby było wygodnie dla pacjentów" - zaznaczył Niedzielski.

Przekazał, że osoby, które będą chciały skorzystać z pakietu badań, powinny wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), dzięki temu zostanie wygenerowane odpowiednie zlecenie. Dla osób, które nie skorzystają z formularza umieszczonego w IKP, przewidziane jest wsparcie przez konsultanta w ramach infolinii Domowej Opieki Medycznej.

"Po wykonaniu tej ankiety, będzie można udać się do dowolnego punktu, który będzie zakontraktowany na wykonanie tych badań" - zaznaczył szef MZ.

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40. roku życia otrzyma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program Profilaktyka 40 plus. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym.

Profilaktyka 40 plus zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.

Pakiet badań dla kobiet będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale.

Pakiet dla mężczyzn będzie zawierał: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy, ocenę funkcji wątroby (AlAT, AspAT, GGTP - enzymy wątrobowe), kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy, krew utajoną w kale oraz PSA (badanie w kierunku raka prostaty).

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn zawiera: pomiar ciśnienia tętniczego, ocenę miarowości rytmu serca, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Program "Profilaktyka 40 PLUS" będzie realizowany od 1 lipca do 31 grudnia 2021 r.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

kgr/