O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Putin zatwierdził strategię bezpieczeństwa narodowego krytykującą Zachód

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził nową strategię bezpieczeństwa narodowego - podał w sobotę dziennik "Kommiersant". Dokument głosi, że "westernizacja" wzmacnia groźbę utraty suwerenności kulturowej, a do priorytetów Rosji należy współpraca z Chinami.

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV
Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/SERGEI SAVOSTYANOV

Autorzy strategii, która zastąpi poprzedni dokument z 2015 roku, oceniają, że Rosja jest obecnie obiektem celowej polityki powstrzymywania. Próby "siłowej presji na Rosję" sprawiają - w ich ocenie - że zagrożenia militarne się nasilają.

Nowe strategie rosyjskiego rządu

"Stany Zjednoczone prowadzą konsekwentną politykę rezygnowania ze zobowiązań międzynarodowych w sferze kontroli zbrojeń. Planowane rozmieszczenie amerykańskich pocisków średniego i krótkiego zasięgu w Europie i regionie Azji i Pacyfiku tworzy zagrożenie dla stabilności strategicznej i bezpieczeństwa międzynarodowego" - czytamy w dokumencie.

Ogółem w strategii jako źródło rozmaitych zagrożeń wymieniane są często "Stany Zjednoczone i ich sojusznicy".

Część dokumentu poświęcona jest bezpieczeństwu gospodarczemu. W strategii przyznano, że utrzymują się problemy socjalne i gospodarcze odczuwane przez obywateli Rosji. W związku z nimi "w społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na podwyższanie efektywności administracji państwowej, zapewnienie sprawiedliwości społecznej i wzmocnienie walki z korupcją" - oceniają autorzy dokumentu.

Stanowcza rezygnacja z dolara

Jako jeden ze sposobów zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego Rosji wymieniono rezygnację z dolara, a także produkcję krajowych szczepionek.

Strategia głosi także, że "ludzkość zetknęła się z groźbą utraty moralnych i duchowych punktów orientacyjnych", jak i "trwałych zasad moralnych". W rozdziale strategii dotyczącym "ochrony tradycyjnych rosyjskich wartości moralnych i duchowych" ostrzeżono, że obecnie "absolutyzowana jest wolność jednostki, realizowana jest aktywna propaganda permisywizmu, braku moralności i egoizmu, wdrażany jest kult przemocy, konsumpcji i zaspokojenia".

O atakowanie tradycyjnych rosyjskich wartości autorzy dokumentu oskarżyli zagraniczne organizacje pozarządowe i religijne, organizacje ekstremistyczne i terrorystyczne.

Za jeden z priorytetów Rosji strategia uznaje rozwój relacji z Chinami i Indiami.

Wcześniej sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew zapowiadał, że projekt nowej strategii bezpieczeństwa narodowego będzie zawierał odpowiedzi na nieprzyjazne działania innych państw. Praca nad nowym dokumentem trwała - według mediów rosyjskich - około roku i w maju br. Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła tę zmienioną strategię.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

kgr/

Zobacz także

  • Ataki na Iran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
    Ataki na Iran. Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

    Państwa Zatoki Perskiej rozważają nowe sojusze - z Iranem, Chinami i Rosją

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka
    Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/Radek Pietruszka

    UE przedłużyła sankcje indywidualne na Rosję do września

  • Ukraińcy: przeprowadziliśmy ataki na rosyjską rafinerię i port. Fot. X/Siły Zbrojne Ukrainy
    Ukraińcy: przeprowadziliśmy ataki na rosyjską rafinerię i port. Fot. X/Siły Zbrojne Ukrainy

    Sztab Generalny Ukrainy: przeprowadziliśmy ataki na rosyjską rafinerię i port

  • Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL
    Władimir Putin. Fot. EPA/GAVRIIL GRIGOROV/SPUTNIK/KREMLIN POOL

    KE: zwolnienie Rosji przez USA z sankcji ma ograniczony zakres

Serwisy ogólnodostępne PAP