Prezes IPN dla PAP: symbolicznym początkiem mojej pracy upamiętnienie polskich bohaterów spod Monte Cassino

2021-07-23 14:17 aktualizacja: 2021-07-23, 17:47
Nowy prezes IPN Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa
Nowy prezes IPN Karol Nawrocki Fot. PAP/Adam Warżawa
Upamiętnienie naszych bohaterów spod Monte Cassino będzie symbolicznym początkiem nowego marszu - już nie nadziei, a pamięci o dzielnym narodzie z zapisanym genotypem wolności - mówi PAP nowy prezes IPN Karol Nawrocki. Podkreślił też potrzebę skutecznego przekazu o historii Polski w XX w.

W piątek nowy prezes IPN Karol Nawrocki - 38-letni doktor historii - złożył przed Sejmem ślubowanie; wcześniej jego kandydaturę poparł  Senat. Ślubowanie przed Sejmem i wcześniejsza decyzja Senatu oznacza, że z dniem 23 lipca 2021 r. Nawrocki objął urząd prezesa IPN.

W rozmowie z PAP Nawrocki podkreślił, że Instytut pod jego kierownictwem musi uwspółcześnić realizację swojej misji na miarę XXI w., a służyć temu ma m.in. powołanie Biura Nowoczesnych Technologii, które ma poprawić przekaz polskiej polityki pamięci.

"Z całą pewnością wszystkie moje decyzje, również te pierwsze, będą miały na celu realizację zapowiedzianego przed Kolegium programu - stąd też jedną z pierwszych decyzji będzie powołanie Biura Nowoczesnych Technologii oraz zainicjowanie dużego projektu zbierającego w przestrzeni naukowej oraz popularnonaukowej zbrodni niemieckich i sowieckich w czasie drugiej wojny światowej" - przekazał Polskiej Agencji Prasowej Nawrocki.

"Ponadto już rozpocząłem realizację międzynarodowego projektu, który w latach 2022-2025 opowie Polsce i światu o wolności niesionej Europie przez polskich żołnierzy służących u boku generałów Andersa i Maczka" - mówił prezes IPN, dodając, że kolejnym etapem realizacji tego projektu będzie spotkanie w najbliższych dniach z ambasador Polski we Włoszech Anną Marią Anders, która jest córką dowódcy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa.

"Upamiętnienie naszych bohaterów spod Monte Cassino w obecności córki generała Andersa będzie więc symbolicznym początkiem nowego marszu - już nie nadziei, a pamięci o dzielnym narodzie z zapisanym genotypem wolności" - dodał Nawrocki.

Polityka historyczna IPN 

Prezes IPN przypomniał też swoją wcześniejszą wypowiedź dla PAP dotyczącą jego zamierzeń dotyczących prowadzenia polskiej polityki historycznej.

"Instytut pod moim kierownictwem nie straci swojej dynamiki w badaniach naukowych, działalności archiwalnej czy w projektach poszukiwań polskich bohaterów, które pozostaną jego marką. Zyska zaś organizacyjną stabilność, odzyska dynamikę, zaangażuje się skutecznie w międzynarodowy wymiar działań i stanie się instytucją – choć nadal mocno misyjną - to odnajdującą się jednak w realiach XXI wieku" - mówił Nawrocki.

Przypomniał też słowa, które uczynił głównym motywem swojego przyjścia do IPN w roli prezesa - "prawda nie obroni się sama". "Prawdę o polskiej historii w XX wieku po prostu należy opowiedzieć, a potrzebuje ona swojego oręża, nie można pozostawić jej samej sobie, bo inaczej stwarza się przestrzeń dla półprawd czy kłamstw. Niezależnie od tego czy pozostajemy w świecie pojedynczych ludzi, wielkich i małych organizacji, firm czy państw i narodów – ich historia, w tym prawda o nich, jest warunkiem co najmniej akceptacji, a bardzo często oczekiwanego sukcesu" - dodał nowy prezes IPN.

Misją Instytutu Pamięci Narodowej - jak to określono w preambule ustawy o IPN - jest zachowanie pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu, także pamięci o patriotycznych tradycjach zmagań z nazizmem i komunizmem oraz o czynach obywateli na rzecz niepodległości Polski. IPN ma także obowiązek ścigania zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodni wojennych, a także działania na rzecz zadośćuczynienia przez polskie państwo wszystkim tym, którzy zostali pokrzywdzeni przez państwo łamiące prawa człowieka.

W ramach IPN, którego obecnie roczny budżet wynosi ok. 400 mln zł, działają Biuro Badań Historycznych, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Archiwum IPN, Biuro Lustracyjne, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Biuro Edukacji Narodowej.

Norbert Nowotnik (PAP)