Przywódca talibów Hajbatullah Ahundzadeh jest w Afganistanie, niedługo po raz pierwszy wystąpi publicznie

2021-08-29 20:45 aktualizacja: 2021-08-30, 07:27
Pierwsza oficjalna konferencja prasowa Talibów po przejęciu władzy w Kabulu. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Pierwsza oficjalna konferencja prasowa Talibów po przejęciu władzy w Kabulu. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Najwyższy przywódca talibów mułła Hajbatullah Ahundzadeh przebywa w Kandaharze na południu Afganistanu i wkrótce po raz pierwszy wystąpi publicznie - przekazał w niedzielę rzecznik Talibanu Zabihullah Mudżahid.

Hajbatullah od 2016 r. jest emirem talibów, czyli najwyższym przywódcą politycznym, religijnym i wojskowym ruchu. Ma ok. 60 lat, jest duchownym i znawcą prawa muzułmańskiego, cenionym głównie jako autorytet religijny.

Niewiele wiadomo o jego życiu i działalności, a jego aktywność publiczna zazwyczaj ogranicza się do wydawania corocznych przesłań w najważniejsze święta muzułmańskie.

Kandahar jest miejscem narodzin ruchu talibów, z jego okolic pochodzi również jego obecny przywódca. Według Mudżahida Hajbatullah od dawna mieszka w tym mieście.

Talibowie mają długą tradycję trzymania swoich przywódców w cieniu - przypomina agencja AFP. Mułła Omar, założyciel, pierwszy przywódca ruchu i de facto głowa państwa, gdy Afganistan był rządzony przez talibów w latach 1996-2001, rzadko w tym czasie przebywał w Kabulu.

Zastępcami Hajbatullaha są: kierujący politycznym skrzydłem organizacji Abdul Ghani Baradar, zajmujący się wojskiem Mohammed Jagub i Siradżuddin Hakkani, kierujący uznawaną za organizację terrorystyczną siatką klanu Hakkanich.

Baradar, który wraz z politycznym kierownictwem ruchu przez ostatnie lata mieszkał w Katarze, przybył do Kandaharu, a następnie Kabulu, krótko po przejęciu kontroli nad Afganistanem przez talibów.(PAP)

kgr/