Prezydent Duda do Białorusinów: Polska będzie dla was domem tak długo, jak będziecie tego potrzebować

2021-08-31 12:12 aktualizacja: 2021-08-31, 16:23
Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka
Andrzej Duda, fot. PAP/Radek Pietruszka
Solidarność stała się nie tylko symbolem, ale i wyznacznikiem polskiej polityki, jej słowem – kluczem – powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu opublikowanym na stronie internetowej telewizji Biełsat i skierowanym do Białorusinów w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

„W tych dniach nasze myśli są nie tylko z tymi, którzy wówczas stoczyli długą walkę z reżimem, ale również i z tymi, którzy na całym świecie biją się o swoją wolność i elementarne prawa człowieka” – oświadczył Duda w orędziu, które wygłosił w dwóch językach – polskim i białoruskim.

Dziś, jak wskazał prezydent, ta walka „jest udziałem naszych sąsiadów, Białorusinów”.

Duda zwrócił się do Białorusinów w 41. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, które umożliwiły powstanie niezależnych związków zawodowych, w tym NSZZ "Solidarność". Prezydent nazwał tę datę „szczególnym dla Polski dniem, związanym z najważniejszym dla milionów z nas słowem: Solidarność”.

„Już od ponad roku Polska stała się domem dla wielu z was. Znaleźliście tu schronienie przed prześladowaniami, miejsce dla kontynuowania waszej politycznej i gospodarczej działalności, jak również, mam nadzieję, znaleźliście przyjaźń, zrozumienie i solidarność” – powiedział prezydent Duda.

"Możecie czuć się w Polsce jak u siebie"

Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pragnę przekazać wam jasno, że możecie czuć się w Polsce jak u siebie, i że Polska będzie dla was domem tak długo, jak będziecie tego potrzebować – powiedział Duda.

„Nigdy nie przestaniemy wspierać was tak, jak wspieramy więźniów politycznych na Białorusi, niezależnie od ich przekonań, religii i narodowości” – zapewnił prezydent w przemówieniu, które wygłosił po polsku i po białorusku.

Duda podkreślił, że „niepodległy byt Białorusi w nienaruszalnych granicach jest jednym z ważnych czynników umacniających bezpieczeństwo i stabilny rozwój Polski oraz pozostałych państw naszej części Europy”. „Białoruś to kraj, którego pomyślna przyszłość jest bardzo ważna również dla nas, Polaków” – wskazał prezydent.

Białorusinów Andrzej Duda nazwał „bratnim narodem” i podkreślił, że zasługuje on na godne życie w demokratycznym i uczciwym państwie. Swoje wystąpienie zakończył słowami: „Żywie Biełaruś! Niech żyje Białoruś! Niech żyje braterstwo narodów naszego regionu, niech żyje Solidarność!”.

Swiatłana Cichanouska: w imieniu Białorusinów dziękuję Polsce i jej prezydentowi

W imieniu Białorusinów bardzo dziękuję Polsce oraz jej prezydentowi Andrzejowi Dudzie – napisała na Twitterze Swiatłana Cichanouska w odpowiedzi na orędzie polskiego prezydenta. Liderka opozycji dodała, że oba narody łączy historia, kultura i solidarność.

„Jest to kraj, który zawsze był nam bliski. Łączy nas wspólna historia, kultura, podobne języki, a dziś – solidarność” – napisała Cichanouska, publikując nagranie wystąpienia prezydenta Dudy ze słowami solidarności dla Białorusinów.

„Cieszę się, ze możemy się tego od Was uczyć. Niech żyje solidarność” – napisała liderka białoruskich kręgów demokratycznych i kandydatka w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, zmuszona przez władze do emigracji i przebywająca na Litwie.

(PAP)

just/ ap/