Konkurs Chopinowski. 23 pianistów zakwalifikowanych do III etapu

2021-10-13 11:05 aktualizacja: 2021-10-13, 15:04
Chiński pianista Chao Wang podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Chiński pianista Chao Wang podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego w sali koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
XVIII Konkurs Chopinowski jest już na półmetku! Podczas trwającego od 9 do 12 października II etapu i publiczność wysłuchała, jury oceniło 45 pianistów. Tak jak w poprzednim etapie, jury zadecydowało o dopuszczeniu do dalszych przesłuchań większej liczby uczestników, niż przewiduje regulamin, według którego, do III etapu powinno przejść 20 pianistów.

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, m.in. sześciu z Polski, pięciu z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

W III etapie wystąpią: Piotr Alexewicz (Polska), Leonora Armellini (Włochy), JJ Jun Li Bui (Kanada), Michelle Candotti (Włochy), Yasuko Furumi (Japonia), Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia), Avery Gagliano (Stany Zjednoczone), Martin Garcia Garcia (Hiszpania), Eva Gevorgyan (Rosja/Armenia), Nikolay Khozyainov (Rosja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Aimi Kobayashi (Japonia), Mateusz Krzyżowski (Polska), Jakub Kuszlik (Polska), Hyuk Lee (Korea Południowa), Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada), Szymon Nehring (Polska), Kamil Pacholec (Polska), Hao Rao (Chiny) oraz troje pianistów z Japonii: Miyu Shindo, Kyohei Sorita, Hayato Sumino. Listę finalistów zamyka Andrzej Wierciński, reprezentujący Polskę.

"II etap jest etapem prawdy"

Prawdziwym sukcesem jest podążać od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu - przytoczyła za Winstonem Churchillem przewodnicząca jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Katarzyna Popowa-Zydroń, podczas ogłaszania wyników przesłuchań II etapu.

"To zbędne powtarzać, że ten Konkurs jest wyjątkowy i poziom jest tak wysoki, ze jury postanowiło kolejny raz dopuścić do kolejnego etapu więcej uczestników" - powiedziała przewodnicząca jury podczas ogłoszenia wyników, we wtorek w Filharmonii Narodowej.

"Gdzieś w kuluarach słyszałam, że II etap jest etapem prawdy, ja absolutnie się z tym nie zgadzam, nie można powiedzieć jaka jest prawda, po jednokrotnym usłyszeniu kandydata" - dodała. "Wszyscy, którzy grali w II etapie są prawdziwie uzdolnieni i bardzo dobrze przygotowani. Jury oceniało, to, co dzisiaj słyszało. Wiadomo, że artyści nie są maszynami, jeden ma gorszy dzień, drugi ma lepszy, natomiast prawdy o nich do końca nie znamy" - podkreśliła. "Jestem przekonana, że cała ta grupa, która nas przez cztery dni radowała swoimi bardzo ciekawymi wykonaniami będzie dalej dążyła w tym kierunku" - powiedziała Popowa-Zydroń.

"Poziom artystyczny jest niezwykle wysoki"

"Dla nas organizatorów bardzo dobrą wiadomością jest fakt, że wśród tych 23 pianistów, sześć osób to Polacy. Sam muszę potwierdzić nie tylko organizator, ale również słuchacz konkursu, że poziom artystyczny tegorocznego konkursu jest niezwykle wysoki, przez co jury miało bardzo trudne zadanie z wydaniem werdyktu" - powiedział dyrektor NIFC Artur Szklener. Jak tłumaczył, "nie tylko ci artyści, którzy zakwalifikowali się do trzeciego etapu są znakomitymi artystami, ale także olbrzymia większość tych, którzy już w konkursie nie zagrają".

Szklener powiedział, że "w programie trzeciego etapu konkursu są prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina, bo to przede wszystkim Mazurki i największe formy czyli sonaty. Każdy z pianistów zagra mniej więcej godzinny recital".

Harmonogram III etapu

III etap potrwa od 14 do 16 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od g. 10) oraz wieczornej (od g. 17). Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium. Pianiści zagrają ok. 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków. Wszystkie występy można oglądać na żywo w jakości 4K online w aplikacji mobilnej Chopin Competition (iOS, Android), na stronie Chopin2020.pl (zakładka Multimedia), kanale Chopin Institute na YouTube, w aplikacji Smart TV na telewizory marki Samsung, w telewizji na kanale TVP Kultura oraz słuchać w Programie 2 Polskiego Radia oraz w Radiu Chopin.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r. (PAP)

Autorki: Anna Bernat., Olga Łozińska

ja/